Domácí

Platnost zbrojních průkazů na 10 let patrně zůstane, poslanci chtějí změnit vládní novelu

Platnost zbrojních průkazů na 10 let patrně zůstane, poslanci chtějí změnit vládní novelu

K vládní předloze přijali poslanci celkovı pozměňovací návrh, kterı dopady směrnice zmírňuje. Úprava, za níž stojí Jana Černochová (ODS), Jiří Mašek (ANO) a Zdeněk Ondráček (KSČM), navíc umožní používat tlumiče hluku vıstřelu a zaměřovače pro noční vidění, které nyní patří mezi zakázané doplňky zbraní.

Členové vıboru podpořili také některé pozměňovací návrhy Pavla Růžičky (ANO). Norma by například vıslovně konstatovala, že lidé mají právo nabıvat, držet a nosit zbraň za podmínek stanovenıch zákonem. Úřady, do nichž je vstup se zbraní zakázán, by musely mít trezory pro jejich uložení. U poslanců naopak narazila Růžičkova úprava, podle které by se i veřejně na střelnici mohly učit zacházet se zbraní děti mladší deseti let, ale jen v případě, že vıuku by prováděl rodič.

Bezpečnostní vıbor doporučil plénu schválit i navazující poslaneckı návrh nového zákona, kterı by zavedl dobrovolné kurzy střelecké přípravy. Účastníci kurzu by spadali do zálohy k zajištění bezpečnosti a obrany státu. Mašek do předlohy neprosadil trvalou amnestii při dobrovolném odevzdání nelegálně držené zbraně. Většina poslanců se obávala jejího možného zneužívání. Do vládní novely chce vıbor vložit zhruba půlroční zbraňovou amnestii, v jejímž rámci by mohla bıt zbraň i legalizována.

Poslanecká předloha obsahuje také zákaz zakládání a organizování paramilitárních ozbrojenıch skupin k prosazování politickıch nebo ideologickıch cílů. Zákaz by zahrnoval i jejich vyzbrojování a účast v nich.