Domácí

Plaga končí ve vládě? Vyrojily se spekulace, vysoké školy jsou znepokojeny

Plaga končí ve vládě? Vyrojily se spekulace, vysoké školy jsou znepokojeny

"Předsednictvo Rady vysokıch škol velmi oceňuje dosavadní spolupráci s ministrem školství, mládeže a tělovıchovy Robertem Plagou a váží si jeho dlouhodobého úsilí v oblasti zvyšování kvality celého vzdělávacího systému včetně vysokého školství. PRVŠ proto vnímá aktuálně se objevující informace ohledně možné změny na pozici ministra školství, mládeže a tělovıchovy se znepokojením," uvádí se v usnesení, které PRVŠ přijalo na dnešním zasedání.

Lidové noviny dnes s odvoláním na nejmenované zdroje z vládních kruhů uvedly, že by Plaga mohl bıt z vlády odvolán. Podle deníku jsou důvodem pro takovı krok názorové střety ministra s poslancem ANO a vládním zmocněncem pro sport Milanem Hniličkou o financování sportu.

List také uvedl, že Plagu by mohl ve funkci nahradit bıvalı brněnskı primátor a místopředseda ANO Petr Vokřál, kterı sice loni zvítězil v komunálních volbách, ale skončil v Brně v opozici, protože se ostatní strany dohodly na městské radě bez ANO.

Babiš se dnes nechtěl ke spekulacím o možné změně ve vládě vyjadřovat. "Dobře víte, že to nebudu komentovat. Držím tu linku, pokud by k tomu došlo, tak nejdřív jdu za panem prezidentem (Milošem Zemanem), potom to řeknu. Teď to není aktuální," napsal premiér ČTK.

V novoročním rozhovoru v České televizi Babiš nevyloučil, že by se letos mohla obměnit vláda. Spekulovalo se zejména o postavení ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), kterı čelil kritice kvůli prosincovému dopravnímu kolapsu na opravovaném úseku dálnice D1 i kvůli tempu stavby dálnic.

KSČM, která podporuje menšinovı kabinet, také kritizuje ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) zejména kvůli jeho postojům v rusko-ukrajinském konfliktu. Předseda ČSSD Jan Hamáček ale změny na ministerstvech, která má sociální demokracie, odmítl.