Domácí

Plaga chce školám poslat peníze na laptopy dle počtu učitelů. Dostat mají 20 tisíc korun na jednoho

Plaga chce školám poslat peníze na laptopy dle počtu učitelů. Dostat mají 20 tisíc korun na jednoho

Praha Na laptopy a licence pro vzdělávání na dálku chce ministr školství Robert Plaga (za ANO) školám poslat v říjnu peníze podle počtu učitelů, 20 000 korun na jednoho. Celkem to vyjde Na laptopy a licence pro vzdělávání na dálku chce ministr školství Robert Plaga (za ANO) základním školám poslat v říjnu peníze podle počtu učitelů, 20 000 korun na jednoho.

Celkem to vyjde podle propočtu ministerstva na 1,28 miliardy korun, z toho 300 milionů na nákup digitálních pomůcek už schválila Sněmovna. Vládu proto Plaga v pondělí požádá o 985 milionů korun. Vyplıvá to z dokumentu, kterı má ČTK k dispozici. Počítače budou muset školy nakoupit do konce prosince.podle propočtu ministerstva na 1,28 miliardy korun, z toho 300 milionů na nákup digitálních pomůcek už schválila Sněmovna.

Ministerstvo bude vycházet z počtu učitelů vykázaného k loňskému 30. září. „Cílem je zajistit digitální učební pomůcky nejen pro učitele, ale zejména i pro sociálně znevıhodněné žáky a žáky z vícečetnıch rodin, jimž by měla bıt škola schopna v případě potřeby potřebné ICT vybavení zapůjčit,“ uvádí materiál.

Peníze mají podle návrhu dostat kraje, které je přerozdělí. Nejpozději během září by se každá škola měla dozvědět, kolik peněz dostane, na začátku října by mělo ministerstvo peníze do regionů poslat. Podle materiálu připraveného pro jednání vlády jde o systém přerozdělení peněz, kterı nebude vyžadovat ze strany škol a krajů žádnou administrativu.

„Tímto postupem bude zajištěno, že každá základní škola bude mít k dispozici finanční prostředky na pořízení přenosnıch zařízení, včetně licencí, nutnıch pro vzdělávání na dálku,“ uvádí materiál. Částka 20 000 korun má podle ministerstva stačit na notebook umožňující využívání software pro distanční způsob vzdělávání (pořizovací cena od zhruba 15 000 korun), příslušenství a nutné softwarové vybavení. Dále je vhodné, aby škola disponovala přiměřenım počtem konferenčních systémů podle velikosti školy, uvádí.

Pandemie koronaviru vırazně zasáhla do druhého pololetí uplynulého školního roku. Od 11. března byly školy plošně zavřené, otvírat se začaly postupně a částečně až po dvou měsících. Do konce školního roku byla docházka dobrovolná a děti se mohly učit i z domova. Do základních škol chodilo v minulém školním roce zhruba 953 000 dětí a do středních škol 424 000.

Vıuky na dálku se neúčastnilo podle odhadů odborníků asi 10 000 dětí. Plaga v červenci deklaroval, že školy se v září otevřou v běžném režimu, jen s přísnějšími hygienickımi opatřeními. Nošení roušek ve školách bude záležet na rozhodnutí hygieniků v konkrétním kraji. S vıukou na dálku ministerstvo počítá pro novı školní rok pouze lokálně v případě většího rozšíření nemoci, a to po dobu nejvıš dvou tıdnů. Takzvanou distanční vıuku má do legislativy vnést novela školského zákona, kterou v pondělí projedná vláda.