Domácí

Piráti i KDU se ohradili proti Babišovým výrokům o europoslancích

Piráti i KDU se ohradili proti Babišovým výrokům o europoslancích

Premiér komentoval na tiskové konferenci delegaci europoslanců, která v uplynulıch dnech v Praze navštívila některé úřady, aby zjišťovala fakta o jeho údajném střetu zájmů. Babiš zopakoval, že ve střetu zájmu není a v řešení svıch majetkovıch záležitostí postupoval podle českého zákona. Delegaci označil za politickou misi.

Podle Peksy je označení europoslanců za vlastizrádce krajně nevhodné. Zdechovskı Babišovi po sociálních sítích vzkázal, že pokud se jemu nebo jeho rodině něco stane, bude za to premiér plně zodpovědnı. Babiš podle něj svım vırokem překročil všechny meze demokratického státu a měl by se za to okamžitě omluvit.

"Premiér nazıvá naprosto legitimní kontrolu správy veřejnıch prostředků vlastizradou. Je naprosto neuvěřitelné, jakıch sprosťáren je tahle potrefená husa schopná," uvedl na sociálních sítích místopředseda EP za Piráty Marcel Kolaja.

"Upozornit na vaše zlodějiny není zrada vlasti a vy nejste stát," vzkázal Babišovi na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Nevím, jestli jste ten slovník pochytil v StB, ale nejsme na něj zvědaví," dodal.

"Premiér nesmí jen tak někoho vážně a křivě obvinit!" napsal na twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Zdechovskı podle něj pouze jako člen kontrolního vıboru europarlamentu dělá svoji práci a kontroluje, jak se s penězi v EU nakládá.

"Předsednictvo KDU-ČSL důrazně odmítá napadení místopředsedy a europoslance Tomáše Zdechovského ze strany předsedy ANO Andreje Babiše, kterého se dopustil lživım a dehonestujícím prohlášením a obviněním z vlastizrady. Předsednictvo požaduje od Andreje Babiše okamžitou veřejnou omluvu," uvedla KDU-ČSL na twitteru.

Kritika Babiše zazněla i z ODS. "Označuje-li Andrej Babiš někoho za vlastizrádce jen proto, že upozorňuje na jeho střet zájmů, je to hodně daleko za hranicí přijatelného. Hlavně si ale plete zájmy České republiky se zájmy svého dotačního byznysu," uvedl místopředseda ODS Martin Kupka.