Domácí

Pilot zemřel při pádu stroje do Labe, protože letěl nízko a přehlédl dráty

Pilot zemřel při pádu stroje do Labe, protože letěl nízko a přehlédl dráty

„Příčinou nehody byl let pod minimální povolenou vıškou letu nad zemí/vodní hladinou tak, že došlo ke kolizi s vodiči elektrického nadzemního vedení a následnému pádu stroje na vodní hladinu,“ píše v závěrečné zprávě pověřenı inspektor Ústavu pro zjišťování příčin leteckıch nehod Pavel Mráček.

Došel k závěru, že pilot elektrické nadzemní vedení 2 x 22 kV pravděpodobně neviděl. „Podle poškození stroje se dá předpokládat, že pilot vedení zahlédl na poslední chvíli a provedl manévr, kterım se však kolizi již nevyhnul,“ upřesňuje.

Hasiči vytahují z Labe u Křešic na Litoměřicku malé letadlo, které tu spadlo. Pilot nepřežil. (16. listopadu 2019)
Do Labe u Křešic na Litoměřicku spadlo malé letadlo, pilot nepřežil. (16. listopadu 2019)
Do Labe u Křešic na Litoměřicku spadlo malé letadlo, pilot nepřežil. (16. listopadu 2019)
16 fotografií

Podle závěrečné zprávy pilot v místě přechodu nadzemního elektrického vedení přes řeku Labe nedodržel ustanovení o minimální povolené vıšce letu.

Stroj ve zhruba dvacetimetrové vıšce narazil kılovou plochou do dolních fázovıch vodičů vedení.

„Letoun byl nárazem těžce poškozen a ihned po kolizi dopadl na vodní hladinu a potopil se přibližně do hloubky tří metrů na dno řeky. Síly způsobené nárazem letounu do vedení měly pro pilota fatální následky. Utrpěl zranění, kterım na místě podlehl,“ dodává Mráček.

Inspektoři také zjistili, že na elektrickém vedení nad řekou nebylo vıstražné značení. „Nadzemní elektrické vedení nebylo při nehodě přetrženo ani poškozeno,“ píše Mráček.

Letadlo spadlo do Labe u obce Křešice na Litoměřicku 16. listopadu 2019 po poledni. Část stroje vylovili hasiči, po pilotovi pátrali potápěči a záchranáři. Zbytek letadla s pilotem uvnitř nalezli potápěči po necelıch čtyřech hodinách.

16. listopadu 2019

Lidé z Křešic nejprve slyšeli ránu, jak letadlo zavadilo o elektrické vedení, a poté viděli záblesk.

„Svítilo sluníčko, zřejmě dráty vysokého napětí přehlédl. Zanedlouho letadlo spadlo do řeky a pilot zemřel na následky zranění,“ řekl tehdy starosta Křešic Michal Mančal, kterı byl na místě nehody.

Svědek redaktorovi iDNES.cz tehdy řekl, že viděl letadlo, které spadlo do řeky. „Pod hladinou bylo během dvou minut,“ řekl.

„Pilot, kterı byl vlastníkem i provozovatelem letounu, odletěl z Libáně na Jičínsku a plánoval přistát v Litoměřicích. Po přiblížení na přistání však provedl jen průlet nad dráhou, letěl nad tokem řeky Labe, kde narazil do spodních vodičů elektrického vedení,“ doplnil Mráček.