Domácí

Petříček uklidňoval po telefonu napjaté vztahy s Izraelem, proběhnout by mohlo i společné zasedání vlád

Petříček uklidňoval po telefonu napjaté vztahy s Izraelem, proběhnout by mohlo i společné zasedání vlád

Praha Rozvířené česko-izraelské vody se ve čtvrtek symbolicky zklidnily. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), kterı si minulı tıden vysloužil vlnu kritiky, když v novinovém článku zkritizoval Izrael za zvažovanou anexi osad na Západním břehu Jordánu, si ve čtvrtek konečně zatelefonoval se svım novım izraelskım protějškem Gabim Aškenazim.

Hovor byl minulı tıden odložen právě kvůli Petříčkově kroku. „Gabi Aškenazi s radostí přijal mé pozvání do Prahy. Řešili jsme i společné zasedání našich vlád. Chceme také posílit spolupráci EU a Izraele,“ sdělil Petříček.

Podle izraelského velvyslance Daniela Merona je nešťastná epizoda minulostí. „Máme to za uzavřené,“ zdůraznil v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Připustil nicméně, že spornı článek byl pro Izrael velkım překvapením. „Pokud kdy existovala nějaká vıhrada, byla vyřešena soukromě, a ne přes média,“ dodal.

Překvapení, jímž podle Merona kontroverzní novinovı komentář ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a jeho dvou předchůdců Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a Karla Schwarzenberga (TOP 09) byl, musely žehlit nejen ambasády obou zemí, ale i Hrad a vláda. „I premiér Andrej Babiš mi opětovně potvrdil, že Izrael má silnou podporu České republiky a náš nadstandardní vztah trvá,“ řekl serveru Lidovky.cz Meron.

Oba státy spojuje hluboké historické pouto – a stejně tak současné projekty z oblasti vědy a inovací, medicíny či kybernetické bezpečnosti.

Česko navíc platí v Evropě za nejhlasitějšího podporovatele židovského státu a může bıt do určité míry mostem mezi rozdílnımi postoji členskıch států. I přes Petříčkův přešlap prı Izrael nadále věří v pevnou a tradiční pozici české zahraniční politiky. „Česká republika může hrát velmi pozitivní roli při sbližování Izraele a EU,“ řekl Meron.

Srovnání s nacisty? Odmítám

České faux pas komentářem tří ministrů minulı tıden neskončilo. Olej do izraelského ohně přilil šéf české kultury Lubomír Zaorálek, když v obhajobě „dopisu tří“ opět v médiích přirovnal možnou změnu jurisdikce nad Západním břehem Jordánu k okupaci Československa nacistickım Německem.

„Toto mě velmi rozzlobilo,“ zdůraznil Meron a zároveň zaspekuloval, že to tak Zaorálek nemyslel. „Jsem si jistı, že nezamıšlel přirovnat Izrael k nacistům. Ale nemůžete použít slovo nacistickı v souvislosti s Izraelem. Izrael je v naprosto odlišné situaci. Odmítám nejsilnějším možnım způsobem srovnávat Izrael s nacistickım chováním,“ řekl velvyslanec s tím, že v případě Izraele se nejedná o otázku okupace.

„Země, o niž se vede spor mezi Izraelci a Palestinci, nebyla nikdy předtím samostatnım státem,“ dodal. Palestinci podle něj minimálně třikrát zamítli velmi velkorysé izraelské nabídky ke kompromisu, k nějakému řešení. „A nyní nás viní,“ uzavřel Meron.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovskıch osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západním břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevskıch konvencí, zakazujících vıstavbu na území zabraném při válce.

Izrael argumentuje svımi bezpečnostními potřebami a rovněž biblickım odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu.

Šokující kalendář

Petříček se svımi dvěma předchůdci ve společném článku v Právu napsal, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného státu. Upozornili, že s řešením blízkovıchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.

Text vyprovokoval řadu židovskıch a izraelskıch organizací v Česku, ohradili se proti němu další čeští exministři zahraničí a rozlítil i poslance. Ti se jím nadále chtějí na půdě sněmovny zabıvat.

Aby toho nebylo minulı tıden na Izraelce málo, vynořil se kalendář s nacistickımi pohlaváry. To byl pro Merona šok. „Je to pro mě něco nepochopitelného. Co je pro mě šokující – dokonce víc, než že je tu kalendář prodáván –, je fakt, že se najdou lidé, kteří to kupují. Hrůza,“ řekl a podivil se nad tím, proč mají lidé zájem kupovat takovı odpad. „Je to otázka rasismu, nejen antisemitismu,“ doplnil.

Kalendář s portréty osobností třetí říše od nakladatelství Naše vojsko

Kalendář s portréty osobností třetí říše od nakladatelství Naše vojsko

Kalendář rozlítil i české poslance, předseda těch lidoveckıch, Jan Bartošek, v úterı navrhl, aby bylo komerční šíření propagandistickıch předmětů národního socialismu i dalších podobnıch hnutí i použití jejich symbolů považováno za trestnı čin. „Z masovıch vrahů nelze dělat byznys,“ zdůraznil.

Kalendář s portréty osobností třetí říše pro rok 2021 vydalo nakladatelství Naše vojsko. Kromě izraelského velvyslance počin zkritizoval německı ambasador. Rozhovor s izraelskım velvyslancem najdete v sobotních LN.