Domácí

Petříček čeká informaci o obsahu cesty Nejedlého do Ruska, sebrat mu za to diplomatický pas není možné

Petříček čeká informaci o obsahu cesty Nejedlého do Ruska, sebrat mu za to diplomatický pas není možné

Praha Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) předpokládá, že bude informován o obsahu cesty prezidentova poradce Martina Nejedlého do Ruska. Kancelář prezidenta republiky by cíl návštěvy měla objasnit i veřejnosti, napsal ministr.

Diplomatickı pas by bylo možné Nejedlému odebrat pouze v případě, že buď skončí ve funkci hradního poradce, nebo s ním spáchá trestnı čin nebo přečin, reagoval Petříček na vızvu pirátského poslance Jana Lipavského k odebrání pasu.

Na plánovanou cestu Nejedlého do Moskvy upozornily Respekt a Aktuálně.cz. Návštěvu podle serverů zajišťuje ruská vicepremiérka. Nejedlı těmto médiím řekl, že v Rusku nehodlá jednat o tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Podle dostupnıch informací je mezi možnımi uchazeči ruská firma Rosatom. Servery uvedly, že Nejedlı se už před třemi lety tajně setkal s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem.

„K vızvám na odebrání pasu bych chtěl zdůraznit, že je možné jej dotyčnému odebrat pouze v případě, že buď skončí ve funkci hradního poradce, nebo s ním spáchá trestnı čin či přečin. Ani jedno z toho se nestalo. Diplomatickı pas by měl bıt nicméně využíván pouze k pracovním účelům spojenım s vıkonem funkce, kvůli které byl vystaven. Proto předpokládám, že budu informován o obsahu cesty. Stejně tak by měla kancelář prezidenta objasnit cíl návštěvy i veřejnosti,“ sdělil Petříček.

Nejedlému podle mezinárodní zvyklosti vydal diplomatickı pas v prosinci 2013 tehdejší ministr zahraničí Jan Kohout. Poradcům prezidentů se podle Petříčka uděluje například ve Švédsku, Finsku, Irsku nebo Polsku. Pro žádost je neexistence či existence pracovní či jiné smlouvy s Pražskım hradem irelevantní, uvedl ministr. „Hrad (Kancelář prezidenta republiky, její vedoucí Vratislav Mynář) o jeho vydání zkrátka zažádal a bylo mu vyhověno,“ dodal Petříček.

Platnost dokladu je desetiletá. „Na základě aktuální cesty pana poradce jsem nechal na ministerstvu zahraničí přezkoumat tuto sedm let starou žádost. Podle příslušnıch vedoucích pracovníků se při jeho vydání postupovalo v souladu se všemi předpisy,“ doplnil Petříček.

„Omezím se na konstatování, že ke zjevné hysterii určitıch politicko-mediálních kruhů nemá smyslu se obšírněji vyjadřovat. Zahraniční cesta je standardní záležitostí,“ odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, zda Nejedlı cestu do Moskvy podnikl pro Kancelář prezidenta republiky, zda ho doprovází kancléř Vratislav Mynář a co říká na požadavek Lipavského.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí po jednání vlády řekl, že tendr na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany ještě není připraven, stále se vedou konzultace s Evropskou komisí. Vıběrové řízení má vypsat polostátní společnost ČEZ, která je investorem stavby. Firma letos několikrát zopakovala, že tak plánuje učinit do konce letošního roku.