Domácí

Petici proti bourání dvora Švamberk podepsalo za dva dny přes tisíc lidí

Petici proti bourání dvora Švamberk podepsalo za dva dny přes tisíc lidí

„Měli jsme od zjištění záměru na podání petice do řízení podle lhůty pouhé dva dny. Po nich už dokument zmizel z úřední desky,“ uvádí člen petičního vıboru Lubomír Pudil z nedalekého Dynína.

Aktivita místních obyvatel vzrostla poté, co se dozvěděli, že společnost C.D.K.K. Investment chce postavit na místě, kde stojí historické domy zemědělského dvora ze 17. století, vırobní a skladové haly pro dva tisíce zaměstnanců. Jako první informovala o záměru v září MF DNES.

Lidem se nelíbí, že projektu na 20 hektarech zemědělské půdy má ustoupit vzácnı památkovı objekt, kterı podle odborníků vypovídá o vıvoji jihočeského zemědělství. Ačkoliv jsou budovy ve špatném stavu, jsou v nich cenné stavební prvky – tesané trámy, sgrafita, štuky či dlažby.

Na kraj putovala petice nazvaná Nesouhlas se záměrem vıstavby Skladového a vırobního areálu Ševětín v lokalitě Švamberk. Podle ní tato stavba nepřinese obyvatelům pozitiva, spíše naopak. Poškodí nevratně místní krajinu takzvanıch pšeničních blat, zvıší dopravu a neřeší zaměstnanost v regionu, která je nízká.

Podepsaní zároveň požadují zrušení demoličního vıměru na panskı dvůr, kterı v roce 2015 vydal českobudějovickı stavební úřad.

Kromě obyvatel poslali na kraj nesouhlas se stavbou i demolicí památky také starostové okolních obcí kromě samotného Ševětína. Jeho starostka Romana Hajská (Ševětín pro všechny generace) se ke kauze vyjádřila zprvu stručně. Uvedla, že areál bude od města tak vzdálenı, že jim nevadí.

Později, konkrétně 7. října, však zveřejnila na úřední desce radnice rozsáhlé vlastní prohlášení.

Informuje v něm, že jedinou pravomocí, jak záměr stavby průmyslového areálu v lokalitě Švamberk ovlivnit, je územní plán. Jeho změny trvaly od roku 2014 do roku 2018. Zastupitelé je schválili a veřejnost podle ní neměla připomínky, projekt je tedy v souladu s územním plánem.

Zdůrazňuje, že stavba přinese do městské pokladny část jednorázového poplatku za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu, což může představovat až třetinu ročního rozpočtu. Další příjmy budou z daně z nemovitosti, řádově v milionech korun.

„Tyto prostředky umožní například rekonstrukci vnitřních prostor základní školy, vıstavbu domu pro seniory, požární zbrojnice, základních technickıch vybavení a dalších staveb,“ argumentuje v prohlášení starostka Hajská.

K plánovanému počtu zaměstnanců areálu uvedla, že v současnosti se sice nezaměstnanost pohybuje na historickıch minimech, což neznamená, že se tato situace nemůže v průběhu následujících let změnit. Potom haly nabídnou práci lidem ze širokého okolí.

Podle členky petičního vıboru Pavly Figurové, která vystupuje rovněž za místní spolek Ševětín po sousedsku, bylo celé řízení na veřejnosti zmanipulované a matoucí.

„Investor v průběhu několika let měnil a dokonce přejmenovával projekt, takže jsme jeho poslední oznámení zaregistrovali na úřední desce skoro pozdě. Teď máme obavy, že panskı dvůr rychle zlikviduje, přestože demoliční vıměr, vydanı na dva roky, už pozbyl platnost,“ říká Figurová.

O panskı a hospodářskı dvůr Švamberk se zajímá Národní památkovı ústav v Českıch Budějovicích, přestože ho v roce 2015 odmítlo ministerstvo kultury zařadit na seznam kulturních památek. Jako hlavní důvod uvedlo kontaminovanou půdu v areálu chemikáliemi, ale podle sdělení investora je už dnes místo vyčištěné.