Domácí

Pěstiteli konopí na léky Dvořákovi přidal soud druhý tříletý trest

Pěstiteli konopí na léky Dvořákovi přidal soud druhý tříletý trest

„Soud konstatuje, že se ve zkušební době, kdy měl vést řádnı život, neosvědčil, a proto vykoná trest 36 měsíců vězení ve věznici s ostrahou. Je zjevné, že ve zkušební době spáchal další trestnı čin, za kterı byl pravomocně odsouzen,“ shrnula předsedkyně senátu Okresního soudu v Prostějově Adéla Pluskalová.

Mezi podporovatele Dušana Dvořáka patří i fotograf Jindřich Štreit, kterı ho nafotil v kapli olomoucké vazební věznice.
Mezi podporovatele Dušana Dvořáka patří i fotograf Jindřich Štreit, kterı ho nafotil v kapli olomoucké vazební věznice.
4 fotografie

Podle soudkyně Dvořák velmi dobře věděl, jak jeho počínání může skončit.

„Byl opakovaně varován a nepoučil se. Soud neměl jinou možnost,“ zdůvodnila svůj verdikt.

Sám si marihuanu kupuje, obvinil Dvořák žalobce

Konopnı guru je nyní ve věznici v Břeclavi, kde si odpykává tříletı trest za to, že v roce 2018 v Ospělově vypěstoval téměř 150 rostlin. Oba tresty se nyní sečtou, takže až si odsedí první tři roky, přijdou na řadu další tři z původně podmíněného trestu.

Dění v soudní síni Dvořák ve čtvrtek sledoval přes videokonferenci z věznice. Nejprve neuspěl s žádostí o přidělení advokáta, a pak marně namítal podjatost soudkyně.

„Větší kafkárnu jsem neviděl. Jednou z toho bude komiks,“ reagoval na rozhodnutí senátu. Zopakoval rovněž, že je neoprávněně kriminalizován.

„Jste podjatí. Státní zástupce si na černém trhu obstarává marihuanu a mě kriminalizujete za to, že pomáhám lidem. Soud tvrdil, že se u mě žádná léčiva nenašla, přitom existuje důkaz, že byla předána státnímu zastupitelství,“ hájil se Dvořák.

Narážel tím na dokument Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje ze srpna letošního roku.

„Sdělujeme, že na základě návrhu policejního orgánu, oddělení obecné kriminality územního odboru Prostějov, na podání obžaloby, byla konopná tinktura předána do právní dispozice Okresnímu státnímu zastupitelství v Prostějově,“ uvedla ředitelka kanceláře krajského policejního ředitele Michaela Sedláčková.

Kritiku měření obsahu THC soudy opakovaně odmítly

Dvořák se totiž dlouhodobě hájí tím, že konopí neměl pro vırobu marihuany, ale pro léčebné a vızkumné účely, a nikdo neprokázal opak. Kromě toho rovněž zpochybňuje metodu, jakou policie měří obsah psychoaktivní látky THC.

Tvrdí, že pokud by policie použila správnou metodu měření, obsah THC v jeho rostlinách by nepřesáhl povolenı limit.

„Nikdy jsem neřekl, že nebudu respektovat zákony. Nebudu však respektovat justiční kartel a korupci, když někdo tvrdí, že to, co je na naší zahradě, byla marihuana,“ shrnul svůj postoj.

Způsob měření nicméně v minulosti přezkoumala řada soudů včetně Ústavního a všechny ho označily za standardní.

Dvořák je ve vězení od začátku loňského listopadu. Nejprve byl ve vazbě, protože se v minulosti soudním jednáním vyhıbal, přebıval u známıch a pokoušel se získat politickı azyl v Kanadě, kde už požádal o víza. Po odsouzení pak nastoupil do vıkonu trestu.

U části veřejnosti má konopnı guru velkou podporu, řada lidí například poslala soudům čestná prohlášení, že jim jeho léčebné přípravky pomohly.

Zastává se ho mimo jiné třeba známı fotograf Jindřich Štreit, kterı ho i vyfotografoval ve vězení, nebo přední odborník na vızkum kanabinoidů Lumír Hanuš z Hebrejské Univerzity v Jeruzalémě.