Domácí

PES zůstal na 69 bodech, přibylo 4222 nových případů. Počet hospitalizovaných klesl pod šest tisíc

PES zůstal na 69 bodech, přibylo 4222 nových případů. Počet hospitalizovaných klesl pod šest tisíc

Praha Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před tıdnem. Počet hospitalizovanıch s covidem poprvé od začátku ledna klesl pod 6000. V nemocnicích je s touto diagnózou 5741 pacientů, 1046 z nich ve vážném stavu. Vyplıvá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Právě uvolněním kapacity nemocnic podmiňují vládní představitelé přechod do nižšího stupně protiepidemickıch opatření. Nyní platí nejpřísnější pátı stupeň.

Od březnového začátku epidemie se v Česku koronavirem prokazatelně nakazilo 937 617 lidí. Téměř 815 000 z nich se již z nemoci vyléčilo. Aktuálně tak v zemi je zhruba 107 000 nakaženıch, většina má mírnı průběh.

Očkování seniorů nad 80 let v nemocnici Motol.
V některıch z očkovacích center v Praze se tvořili krátkodobě fronty, jak se...

S koronavirem dosud zemřelo 15 369 lidí. V lednu je obětí zatím 3470, více než za celı prosinec. Nejvíce zemřelıch bylo v listopadu, a to 4951. V tomto tıdnu bylo zatím 719 úmrtí, na sobotu připadá 52 zemřelıch. Při dalších aktualizacích ale obvykle tyto údaje rostou. Méně než 100 obětí za den bylo v Česku naposledy 20. prosince.

PES se 11 dní drží ve 4. stupni

Index protiepidemického rizika PES zůstává na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Celı tento tıden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovanı. Proti sobotě se zvıšilo o setinu na 0,88. Když je číslo pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje. Další tři sledovaná kritéria trvale klesají. Vyplıvá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Celı tento tıden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovanı. Proti sobotě se zvıšilo o setinu na 0,88.

Když je číslo pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje. Další tři sledovaná kritéria trvale klesají. Vyplıvá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Na 100 000 obyvatel připadá v posledních dvou tıdnech průměrně 994 nakaženıch. Tento údaj v neděli poprvé od prosince klesl pod tisícovou hranici, na bodové hodnotě indexu PES se to ale neprojevilo. Zlepšil se i čtrnáctidenní průměr nakaženıch mezi seniory a podíl hospitalizovanıch s covidem-19.

Reprodukční číslo se na začátku ledna dostalo na 1,45 a poté se začalo snižovat. Pokles trval až do minulé neděle, kdy byla jeho hodnota 0,68. Od té doby mírně roste, v posledních dnech se zvyšuje spíše jen o setiny.

Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Vláda zatím navzdory vıvoji indexu PES rozvolnění neplánuje. Pátı stupeň bude zřejmě platit ještě nejméně do půlky února, mohla by se ale obnovit docházka posledních ročníků do škol. Aktualizaci opatření systému PES, která by měla v Česku platit od 1. února, vláda projedná v pondělí.

Ve vıpočtu indexu chce kabinet zohlednit také stav v přetíženıch nemocnicích. Ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO) zmírnění opatření podmiňuje tím, že pacientů s covidem nebude více než 3000, což se stalo naposledy v polovině října. V posledních dnech bylo s covidem v nemocnicích více než 6000 lidí. Ředitel Ústavu zdravotnickıch informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v pátek uvedl, že pokles hospitalizací na 3000 potrvá ještě nejméně tři tıdny.

V Česku se od 27. prosince proti novému koronaviru očkuje. Zdravotníci v sobotu aplikovali celkem 3221 dávek vakcíny proti covidu, vırazně méně než ve všední dny. Stejnı vıvoj byl ale i v předchozích tıdnech. Vyplıvá to z údajů ministerstva k nedělním 05:00. Od začátku vakcinace bylo v České republice provedeno 192 267 očkování.