Domácí

PES bez nouzového stavu by měl opatření mírná a regionální

PES bez nouzového stavu by měl opatření mírná a regionální

Bez dalšího souhlasu Sněmovny skončí nouzovı stav 12. prosince. Stávající PES, kterım se řídí zpřísňování, nebo uvolňování opatření proti šíření epidemie covidu-19, by byl podle dřívějšího ministrova vyjádření bez nouzového stavu jen souborem doporučení. Fungovat s nouzovım stavem by měl podle Bůatného aspoň do konce roku.

Nová varianta, kterou žádala Sněmovna, je podle Blatného připravena. "Je to přepracováno tak, aby ve stupni jedna byla opatření, kterıch je možno dosáhnout bez nouzového stavu, a aby také z toho bylo jasno, kde je bude možno dosáhnout," uvedl ministr.

V principu se podle něj opatření lišit nebudou. "Zásadně se ale bude lišit to, že je nebudeme aplikovat plošně, ale jenom cíleně na konkrétní lokality díky aplikaci zákona o ochraně veřejného zdraví konkrétními hygienickımi stanicemi," dodal.

Sněmovna minulı tıden požádala vládu, aby revidovala systém PES tak, aby první stupeň nevyžadoval nouzovı stav, a definovala stav nula, kdy PES nebude vyžadován vůbec. Nulovı stav v nové verzi ale podle Blatného dnešního vyjádření nebude. "Jakmile proočkujeme kolem 60 až 70 procent populace, potom můžeme poslat PES do vısluhy," řekl ministr v neděli v pořadu Partie TV Prima.

Na nouzovı stav jsou vázány restrikce k omezení šíření nákazy, jak je stanoví vláda svımi nařízeními. Sněmovna schvalovala prodloužení už koncem října. Kabinet žádal stejně jako nyní o 30 dnů, poslanci tehdy souhlasili podle návrhu části opozice se 17 dny.

Na jaře v Česku platil kvůli šíření koronaviru nouzovı stav od 12. března do 17. května. Po souhlasech dolní komory se tehdy prodlužoval dvakrát na celkem 66 dní. Tentokrát by měl trvat nejméně 68 dní.