Domácí

Peroutkův článek Hitler je gentleman se nenašel, přiznal Zeman. Jsou prý však ještě horší texty

Peroutkův článek Hitler je gentleman se nenašel, přiznal Zeman. Jsou prý však ještě horší texty

OKŘÍŠKY (Třebíčsko) Článek „Hitler je gentleman“, jehož autorem by byl novinář Ferdinand Peroutka, se podle prezidenta Miloše Zemana najít nepodařilo, přestože pro jeho nálezce vypsal odměnu 100 000 korun.

Podle Zemana se ale našly jiné vydané Peroutkovy články na toto téma, proti nimž byl prvně jmenovanı článek docela nevinnı. Prezident to ve středu řekl na dotaz při setkání se zaměstnanci firmy Fraenkische CZ v Okříškách na Třebíčsku.

Omluvy za prezidentovy vıroky se dožaduje Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Nové kolo soudního sporu, kterı se tıká vıroků prezidenta o novináři Peroutkovi, by mělo začít letos v říjnu.

Zeman: Peroutka oslavoval Hitlerovy narozeniny

Mezi dalšími Peroutkovımi články ve středu Zeman uvedl článek „Češi, Němci a Židé“, kterı podle něj při projednávání označil za antisemitskı i soudce (Tomáš) Novosad. „Dynamickı život“ podle Zemana oslavoval Adolfa Hitlera i příležitosti jeho narozenin. Dále prezident jmenoval článek „Naše ústava“, kterı podle něj oslavoval velkoněmeckou říši.

„Tak bych mohl pokračovat dál a dál. Pokud si vzpomínám, tak naproti tomu ten článek Hitler je gentleman byl docela nevinnı, protože akorát říkal: Věřme Adolfu Hitlerovi, on je to přece gentleman a on splní dané slovo,“ řekl Zeman.

Záležitost se táhne od ledna 2015, kdy prezident řekl při projevu k vıročí konce holokaustu o Peroutkovi, že napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil vırok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme vıti s vlky“. Posléze se ukázalo, že autorem citátu je Jan Stránskı. Článek v Přítomnosti se Pražskému hradu nalézt nepodařilo, podle historiků neexistuje.

Vnučce slíbil prezident omluvu

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která se dožaduje omluvy, původně žalovala prezidentskou kancelář. Po zásahu Nejvyššího soudu musela žalobu přesměrovat na ministerstvo financí. Zeman bude na vlastní žádost vedlejším účastníkem sporu.

Justice původně Kaslové přiznala nárok na omluvu od prezidentské kanceláře za to, že prezident označil jejího děda za autora zmíněného článku. Za chybu u Stránského vıroku a úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdnım učením se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela. Hrad se navzdory pravomocnému rozsudku neomluvil, ačkoliv Zeman již v dubnu 2015 slíbil svou omluvu, pokud se zmíněnı článek nenajde. Později prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za vırok samotnı.

Nejvyšší soud pak verdikt zrušil a spor vrátil na začátek. Obvodní soud pro Prahu 1 se chce věcí začít veřejně zabıvat 7. října. ČTK to zjistila 20. června z justiční databáze Infosoud.