Domácí

Patnáct aktivistů Gemundova spolku házelo na čínské velvyslanectví deštníky

Patnáct aktivistů Gemundova spolku házelo na čínské velvyslanectví deštníky

Zhruba po čtvrt hodině se protestující poklidně rozešli. Akci pořádal spolek Kaputin v čele s Otakarem van Gemundem, kterı na sebe předloni upozornil vyhozením kytic od některıch politiků při oslavách vıročí 17. listopadu.

Demonstranti k ambasádě dorazili krátce po poledni. Rozestoupili se kolem plotu a rozevřeli deštníky s českımi i čínskımi hesly za svobodu a proti porušování lidskıch práv. Následně deštníky naházeli přes plot na pozemek čínského velvyslanectví.

Totéž opakovali i s papírovımi krysami, které měly kolem krku rovněž nápisy vybízející k demokracii. Protest zakončili navléknutím roušky přes ústa a pověšením dalších deštníků na plot ambasády. Čína v sobotu slaví příchod nového roku, kterı je ve znamení krysy.

Z velvyslanectví nikdo nevyšel ani jinak na protest nereagoval. Navzdory očekávání demonstrantů nepřijela na místo policie. „Slibovali jsme si, že zasáhne policie, která kupodivu nezasáhla, i když jsme tu evidentně spáchali přestupek. Předpokládám, že se ozve,“ řekl van Gemund.

Policie podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka se zástupci objektu komunikovala. „Nemáme informace o tom, že by došlo k narušení bezpečnosti objektu,“ řekl ČTK. Na základě vlastního zjištění policie prověřuje, zda došlo k nějakému protiprávního jednání, dodal.

Čínskı politickı systém je podle van Gemunda nebezpečím pro celı svět. „Oni nejenže neuvěřitelnım způsobem porušují lidská práva, ale oni také rozšiřují svůj vliv do zbytku světa,“ uvedl. Podle něj se Čína v Česku snaží podrıvat demokratickı systém.

Deštníky, které demonstranti k velvyslanectví naházeli, měly připomenout symbol protestního hnutí v Hongkongu. Krysy podle van Gemunda odkazují na čínskı novı rok ve znamení krysy. „Tyto krysy nesou štěstí, není to nic negativního, Číňani to dobře vědí,“ vysvětlil.