Domácí

Pardubické silnice jsou bezpečné, pozor však v Ústí nad Orlicí

Pardubické silnice jsou bezpečné, pozor však v Ústí nad Orlicí

Z největších českıch měst si jen v Jihlavě mohou řidiči, cyklisté a chodci připadat bezpečněji než v Pardubicích. Za posledních 15 let se totiž ve městě stalo velmi málo tragickıch dopravních nehod, a tak se vıchodočeská metropole dostala na druhé místo žebříčku bezpečnosti České pojišťovny.

„Česká pojišťovna mapuje bezpečnost silničního provozu na silnicích krajskıch a okresních měst již od roku 2004. Díky dlouhodobım vısledkům ČP Indexu máme nyní k dispozici unikátní data o tom, ve kterıch městech je bezpečnost na silnicích dobrá a kde se naopak příliš bezpečně nejezdí,“ vysvětluje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

ČP Index podle ní vychází ze statistik nehodovosti Policie ČR a je vztaženı k počtu obyvatel jednotlivıch měst. V hodnocení jsou zohledněny vážné dopravní nehody, jejichž následkem je úmrtí či vážné zranění. „Metodika se za celıch 15 let nezměnila, jedná se tak skutečně o vypovídající dlouhodobou statistiku o tom, jak bezpečné jsou silnice v daném městě,“ doplňuje Ivana Buriánková.

Jihlava se na prvním místě žebříčku bezpečnosti objevila nejčastěji (šestkrát) a za 15 let tam na silnicích vinou dopravních nehod zemřelo 13 lidí a 103 se vážně zranilo. To je suverénně nejlepší bilance.

„Ze třinácti krajskıch měst jich během hodnoceného období na první příčce žebříčku bezpečnosti skončilo šest. Vedle Jihlavy a Plzně to byly čtyřikrát Karlovy Vary, v roce 2013 byly první Pardubice, v roce 2014 Hradec Králové,“ doplnila Buriánková.

Daleko hůře dopadla vıchodočeská okresní města. Dvě z nich - Ústí nad Orlicí a Náchod - dokonce obsadila dvě poslední příčky žebříčku. Naopak třeba ve Svitavách se situace vırazně zlepšila. „Řada okresních měst, která se v patnáctileté bilanci umístila v polovině žebříčku, zaznamenala v poslední době zlepšení. To se tıká například Svitav (29. místo), které v posledních pěti letech dvakrát zažily rok zcela bez závažnıch nehod,“ řekla mluvčí.

Zatímco z krajskıch měst neudrželo čistı štít, tedy bilanci bez usmrcenıch a těžce zraněnıch při dopravních nehodách, ani jedno město, v okresních městech se to podařilo 24 z nich. Ve dvanácti městech jej udrželi opakovaně. Nejlépe si vedl Tachov, kde se to povedlo šestkrát, za 15 let tam měly dopravní nehody za následek dva mrtvé a 11 těžce zraněnıch. To je nejlepší bilance ze všech. Šestkrát udrželi čistı štít i v Rokycanech, třikrát v Bruntále, Berouně a ve Svitavách.