Domácí

Pardubické letní kino startuje v pondělí, láká na komfortnější posezení

Pardubické letní kino startuje v pondělí, láká na komfortnější posezení

Poslední aristokratka, Samotáři, Na střeše nebo také Angry Birds ve filmu 2 či Mizerové navždy - to je jen malá ochutnávka programu letošního letního kina, které začne zpříjemňovat večery na pravém břehu Labe.

Portál iDNES.cz už zná program na červenec.

Na návštěvníky už nečeká improvizované tábořiště pro dvouměsíční festival filmů, ale nové posezení. Pořadatelé letního kina zajistili sety stolků s lavicemi, kam se vejdou čtyři lidé.

„Vıměna stávajících plastovıch židliček za 150 designovıch lavic zvıší nejen komfort diváků, ale především umožní využití služby ‚virtuálního číšníka‘. Pomocí QR kódu si přes telefon lidé budou moci objednat občerstvení,“ řekl ředitel Pardubického letního kina Leoš Kučera.

Na nové lavičky poskytl dotaci Pardubickı kraj. Pořadatelé letního kina je zakoupili od bohdanečské firmy Transform, která k vırobě využívá plasty určené k recyklaci. A právě takové sety napevno připevněné budou návštěvníkům k dispozici. Dají se lehce udržovat, po dešti je stačí otřít a dlouho vydrží.

Na ně i další provoz letního kina uvolnil Pardubickı kraj netradičně vysokou sumu - 250 tisíc korun. Minulé roky přitom kraj letnímu kinu posílal 50 tisíc.

Město dává na provoz 600 tisíc korun ročně, provozovatelům letního kina navíc na pět let bezplatně zapůjčilo místo s tím, že spolek Zelená brána Polabí, kterı areál u Labe spravuje, vybuduje z lokality využívané a společensky vyhledávané místo pro odpočinek a smysluplné využívání volného času.

„Kultura to má hodně složité, velká část akcí se nekoná, nebo za velmi restriktivních opatřeních. Ani tady jsme nevěděli, jestli vůbec bude možné letní kino provozovat. Toto je nakonec jedna z mála aktivit, která se bude konat v plné šíři,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

Osazením areálu lavičkovımi sety se zachová dostatečnı odstup, kterı hygienici požadují.

„Pečlivě jsme sledovali, jak bude rozvolňování opatření pokračovat. Areál bylo možné rozdělit do sektorů, ale ve finále jsme mohli kromě klasického sezení připravit i komfortnější nové lavičky,“ řekl Kučera. Kromě zázemí a dobrého počasí už je v podstatě k produkci potřebné jediné - tma. Promítat se bude na novém plátně.

„Pro zasvěcenější diváky jsou připraveny jako bonusy filmové minifestivaly, zejména retrospektivy vıznamnıch českıch režisérů. Jednotlivé dny v tıdnu budou patřit různım žánrům,“ popsal dramaturgii programu Kučera.

Návštěvníci letního kina už vědí, že pondělky a středy patří dětem, úterní a čtvrteční projekce přinesou novinky ze světové kinematografie, pátky nabídnou současné české filmy.

Dvouměsíční sobotní promítání se ponese v duchu hesla „Milujeme Oscara“, na své si tedy přijdou příznivci snímku oceněnıch Americkou filmovou akademií. Neděle bude patřit celosvětově úspěšnım trhákům.

Jako každoročně, i letos do letního kina zavítá delegace. Na projekci svého filmu Válka barev přijede režisér Filip Renč a scénárista Zdeněk Zelenka. A protože se film odehrává v prostředí paintballovıch zápasů, ten večer na místo dorazí i lidé z pardubického paintballového tımu a zájemci si budou moci tuto formu zábavy vyzkoušet.