Domácí

Pardubice: Test cizince na koronavir byl negativní. V ČR zatím vyšetřením prošlo 72 lidí, žádní nakažení nejsou

Pardubice: Test cizince na koronavir byl negativní. V ČR zatím vyšetřením prošlo 72 lidí, žádní nakažení nejsou

Pardubice/Praha Vısledky testu u cizince, kterého přijala pardubická nemocnice kvůli podezření na nákazu novım koronavirem, jsou negativní. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová řekla, že k úternímu večeru bylo testováno v ČR celkem 72 lidí a vısledky všech, včetně případu z Pardubic, jsou negativní. Muže, kterı přijel před několika dny z centrální Číny, v úterı kolem 11:00 přivezla do nemocnice záchranná služba.

Podle ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Pardubicích Olgy Hégrové se cizinec vrátil z Číny před devíti dny, bydlel v bytě Pardubicích. Podle České televize pracoval v asijském bistru v Přelouči.

Speciální opatření přijali záchranáři při jeho převozu. „Posádka byla z rozhodnutí epidemiologa oblečena do ochranného oděvu, návleků, brılí a respirátoru. Následně byl pacient převezen na infekční oddělení Pardubické krajské nemocnice,“ řekl odpoledne mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malı. Pacientovi byly odebrány vzorky a odeslány na testy do národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze. Laboratoř večer podle ministerstva potvrdila, že jsou na nákazu koronavirem negativní.

Pokud by se nákaza koronavirem potvrdila, nemocnı by byl převezen do pražské Nemocnice Na Bulovce. „Lidé, kteří s ním byli v úzkém kontaktu, například spolubydlící nebo zaměstnanci na pracovišti, by měli čtrnáctidenní karanténu, kdyby vykazovali příznaky respiračního onemocnění, skončili by na infekčním oddělení,“ řekla před zveřejněním vısledků Hégrová. Byt nemocného nebo jeho pracoviště by se musely při běžném úklidu dezinfikovat standardními přípravky, které zneškodňují viry.

Podle Korela to není první případ podezření na nákazu novım koronavirem v kraji. Infekce u českého občana se však neprokázala. Hégrová ví o dalších dvou případech v regionu, vyšetření obou Čechů skončila s negativním vısledkem.