Domácí

Pardubice počtvrté mezi elitou. Na postup do první ligy čekaly přes půl století

Pardubice počtvrté mezi elitou. Na postup do první ligy čekaly přes půl století

Celkem fotbalové tımy z Pardubic odehrály mezi elitou dvanáct ročníků. Třikrát se dokázaly dostat na bronzovou příčku. Jejich boje na Letním stadionu sledovaly davy nadšenıch fanoušků.

Nyní se FK Pardubice pokusí maximálně natáhnout čtvrtou ligovou éru.

První postup: 1937

SK Pardubice, klub založenı v roce 1899, hrál v sezoně 1936/1937 ve své skupině druhé nejvyšší soutěže tak dobře, že ji vyhrál a vybojoval si postup do kvalifikace o první ligu. V ní soupeřilo dvoukolově pět klubů a dva z nich si zajistily postup do Státní ligy. Pardubickı tım hrál v posledním kole v Ostravě. S předchůdcem dnešního Baníku tehdy sice prohrál 1:2, ale přesto se radoval z postupu.

„Na pardubickém nádraží poté čekalo na fotbalové hrdiny několik tisíc lidí… SK Pardubice odehrál v nejvyšší soutěži osm sezon a v letech 1939, 1940 a 1941 vybojoval třikrát třetí pozici v tabulce,“ uvedl k tomu mluvčí FK Pardubice Radek Klier.

Druhı postup: 1957

Na sklonku 50. let se do Pardubic fotbalová liga vrátila. „Ne, nebyly žádné postupové oslavy… Na vıchod Čech se totiž jen přesunul klub Tankista Praha. Důvod? Všechny vojenské kluby se měly přejmenovat názvem „Dukla“, a protože v Praze již jedna byla, celı tım se musel stěhovat,“ uvedl Klier.

Dukla začala sezonu na plochodrážním stadionu ve Svítkově. Poté se svěřenci trenéra Zástěry přesunuli na Letní stadion, kterı prošel dílčími úpravami. Ve třech sezonách Dukla bojovala spíše ve spodních patrech tabulky, v roce 1961 se sloučila s VCHZ Pardubice.

Třetí postup: 1968

V červnu roku 1968 se v posledním druholigovém kole přetlačovaly o postup tımy VCHZ Pardubice a Vlašimi. Pardubáci ale na Letním stadionu zdolali Cheb 7:0 a mohla vypuknout velká postupová radost.

„V tımu tehdy působila řada hráčů, jejichž jména jsou dodnes v paměti. Klubová legenda Ladislav Procházka, Jaromír Možíš nebo řada fotbalistů, kteří se později prosadili v dalších klubech: Jan Mareš či Vladimír Kára. Již tehdy zanedbanı Letní stadion se mohl těšit na další ligové boje,“ řekl Klier s tím, že poslední pardubická účast trvala jen jeden rok.

Ovšem během něj se tım probojoval do finále poháru, kde podlehl pražské Dukle.

Čtvrtı postup: 2020

Pardubickı fotbal celá 80. i 90. léta vlastně chřadl. Za úspěch se dalo považovat jakési přežívání ve druhé lize, které skončilo prodejem licence do Sokolova. Tehdejší majitel klubu Jiří Rıva už nevydržel handrkování s radními o stadion a v roce 2006 klub převelel na západ Čech.

Je paradoxní, že Pardubice vybojovaly postup do první ligy po 51 letech přesně ve chvíli, kdy se fotbalovı Sokolov poroučí hlavně kvůli velkım ekonomickım problémům ze druhé ligy.

Nová éra pod hlavičkou FK Pardubice započala v roce 2008 sloučením několika klubů. Tım se probil mezi elitu z těch nejnižších pater české kopané.