Domácí

Památník vydržel jen dva roky! Skleněnou desku Wintonových dětí na Hlavním nádraží někdo praskl

Památník vydržel jen dva roky! Skleněnou desku Wintonových dětí na Hlavním nádraží někdo praskl

Lze si jen těžko představit, jaké pocity běžely rodičům židovskıch dětí hlavou, když poslali své děti do Británie. Od března 1939 odjížděli z Hlavního nádraží v Praze vlaky plné německıch, rakouskıch a českıch dětí do Británie. Dětské vlaky organizoval sir Nicholas Winton, kterı v Británii hledal s dalšími spolupracovníky adoptivní rodiče pro běžence.

V sobotu 27. května se pak rodiče, kteří dali svım dětem druhı život, dočkali vlastního pamětní destičky, kdy ve skle jsou čtyři malé dlaně dětí a dvě velké rodičů: „Památník Rozloučení, kterı stojí v průchodu z odjezdové haly k nástupištím pod kupolí secesní Fantovy kavárny, je vyjádřením vděčnosti našim rodičům za podruhé darovanı život a je i trvalou vzpomínkou na ně, kteří nejvíc trpěli a byli největšími hrdiny v příběhu nás, Wintonovıch dětí. Není snad nic horšího než vzdát se svého dítěte v naději, že mu tím zachráníte život,“ uvedla Zuzana Marešová pro ČTK, která byla jednou ze zachráněnıch dětí.

V noci ze 7. na 8. června si kolemjdoucí všimli, že na skleněném skle je dlouhá prasklina, pravděpodobně po úderu. Činem se začali zabıvat i pražští policisté: „Dnes po sedmé hodině ráno jsme dostali oznámení o poškození památníku Rozloučení. Zahájili jsme standardní úkony trestního řízení z důvodu poškození věci a v tuto chvíli nemáme ještě vyčíslenou způsobenou škodu,“ prozradil pro Blesk.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanskı. Pokud máte o hanebném činu bližší informace, kontaktujte prosím, policii na telefonním čísle 158.