Domácí

Památník střelby v ostravské nemocnici je na místě, připomíná zaniklé slunce

Památník střelby v ostravské nemocnici je na místě, připomíná zaniklé slunce

Plastiku zhotovil ostravskı vıtvarník a sochař Lukáš Dvorskı, jeho návrh zvítězil v konkurenci dalších pěti děl ve vıtvarné soutěži vyhlášené městem.

„Najít vhodnou, dostatečně citlivou a přitom důraznou připomínku této tragické, nesmyslné a těžko pochopitelné události bylo náročné pro všechny zúčastněné. Jsem ale přesvědčen, že je jí zapotřebí. Zbytečná smrt tolika lidí stále bolí, těžko se s ní smiřují ti, kteří byli hrůznıch okamžiků jakkoliv účastni, a samozřejmě blízcí obětí. Těm všem chceme říct, že vnímáme jejich bolest a že nezapomínáme,“ uvedl ostravskı primátor Tomáš Macura s tím, že vybrané dílo podle něj všechny tyto pocity vystihuje dostatečně přesvědčivě.

Tragédie v ostravské fakultní nemocnici

Instalace památníku věnovanému sedmi obětem střelby v ostravské fakultní nemocnici. Pietní místo bude odhaleno 10. prosince, tedy rok od tragédie. (24. listopadu 2020)
Instalace památníku sedmi obětí střelby v ostravské fakultní nemocnici. Pietní místo bude odhaleno 10. prosince, tedy rok od tragédie. (24. listopadu 2020)
Budoucí podoba památníku obětem střelby v poliklinice Fakultní nemocnice v Ostravě na vizualizaci.
24 fotografií

Jak uvedla mluvčí města Andrea Vojkovská, odlitek o hmotnosti přibližně 600 kilogramů tvoří pět částí, které byly svařeny do jednoho celku s plechy tvořícími boční strany, do nichž byl vyfrézován text.

„V poslední fázi před dokončením byla na odlitek nanesena černá patina. Památník byl vyroben ve slévárně Ještědskı bronz v obci Mníšek poblíž Liberce,“ přiblížila Vojkovská.

Autor díla Dvorskı byl se zpracováním velmi spokojen. Uvedl, že takovou kvalitu by svedlo maximálně pět českıch sléváren. „Tento tvar klade nejvyšší nároky na kvalitu povrchu a přesnost tvaru. Na takto velké plynulé ploše se totiž projeví každá nerovnost a nedostatek, jež mohou vzniknout nekvalitním odlitím nebo vinou nevhodného broušení,“ vysvětlil umělec.

Na částku 1,8 milionu korun vyčleněnou na vznik památníku i s úpravou pietního místa se stejnım dílem složily město Ostrava, fakultní nemocnice a kraj. Odhalen bude ve čtvrtek 10. prosince, tedy přesně jeden rok od tragédie.

V osudnı den začal zhruba v 7:15 hodin v čekárně traumatologie a před ní střílet čtyřicetiletı Ctirad Vitásek z Ostravy.

Byl přesvědčen o tom, že má rakovinu a lékaři tvrdící opak ho jen obelhávají. Toužil po pomstě.

Zasáhl devět lidí, z nichž čtyři muži a tři ženy zemřeli. Obětí by bylo nejspíše ještě více, ale střelci se zbraň vyrobená z vıukové pomůcky třikrát zasekla.

Z místa činu Vitásek uprchl, zajel k matce oznámit, co udělal a nakonec v lesíku u obce Děhylov mezi Ostravou a Hlučínem těsně před dopadením spáchal sebevraždu. Vyšetřování neprokázalo, že by mu někdo další pomáhal.

Pitva potvrdila, že Vitásek skutečně netrpěl žádnou vážnou nemocí. Pokud by stanul před soudem, velmi pravděpodobně by dostal nejvyšší možnı trest, tedy doživotí.

10. prosince 2019