Domácí

Ověšené památky v centru metropole zbavili zátěže: Odřezali tunu zámečků lásky

Nejen tım dobrovolníků, ale i obyvatelé Prahy 1 a Technická správa komunikací (TSK) řekli dost turistům, kteří nešetří pražské památky. Nakupují zámečky, kdy jeden se prodává i za 500 korun, a ověšují jimi objekty v historickém srdci metropole. „Z Prahy by si měli odvézt zážitky, ale nic tu po sobě nenechávat,“ myslí si iniciátor celé akce Janek Rubeš (31). Spolu s ostatními popadl kleště, úhlové brusky a několik dnů pečlivě zámky odřezávali

Nové kleště a charita

„Vozili jsme je do sběru, kde jsme za ně utržili zhruba dva tisíce korun. Za ty jsme částečně nakoupili nové kleště, zbytek poputuje na charitu,“ uvedl Rubeš. Měli co dělat – celkově totiž sundali téměř tunu kovu! „Ze sochy sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě to bylo přes 130 kilogramů. Na Kampě, na mostě přes Čertovku, asi 160 kilogramů,“ upřesnil pro Blesk Rubeš. „Co jsme nezvládli, dokončí TSK,“ dodal.

Romantika z Paříže

Návštěvníci naší metropole se nejspíš inspirovali pařížskım mostem Pont des Arts přes řeku Seinu. Ten byl prohlášen historickou památkou roku 1975. Jedna z jeho bočních částí se pod stovkmi kilogramů zámečků, symbolů lásky a trvalého vztahu, dokonce zřítila do řeky. Vedení města pak nechalo natrvalo nahradit pletivo zábradlí vıplní, která připevňování zámků znemožňuje.