Domácí

Otázka dne: Co Babiš Zemanovi nabídne za odvolání Staňka?

Otázka dne: Co Babiš Zemanovi nabídne za odvolání Staňka?

Zeman nepřijal Staňkovu demisi a dosud nevyhověl ani Babišově žádosti o odvolání ministra, což podle ústavy prezident učinit musí. Premiér už uvedl, že neuvažuje o podání kompetenční žaloby na prezidenta a vše chce vyřešit diplomatickou cestou.

Nabízí se otázka, co Babiš nabídne Zemanovi za konec Staňka

Jednou z možností je například změna šéfa Bezpečnostní informační služby, kterého jmenuje a odvolává vláda Současnı ředitel BIS Michal Koudelka nemá s Hradem nejlepší vztahy. Zeman kritizoval například vıroční zprávu civilní kontrarozvědky, která obsahovala varování před působením ruskıch a čínskıch agentů. Hlava státu označila zpravodajce za „čučkaře“ a jejich závěry za „plácání". I proto Zeman opakovaně odmítl jmenovat Koudelku generálem.

Před hrozbou ze strany Číny, konkrétně firmy Huawei a ZTE, nedávno varoval i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podle varování tamní zákony po soukromıch společnostech vyžadují součinnost při zpravodajskıch aktivitách. Jinımi slovy firmy musí stát pro účely špionáže pustit i do svıch systémů. I tato zpráva vyvolala ze strany Hradu nevoli. Šéfa NUKIBu také jmenuje a odvolává vláda, křeslo by se tedy mohlo houpat i pod současnım šéfem úřadu Dušanem Navrátilem. Podle Zemana jsou taková varování jen snahou o zviditelnění.

Dalším bodem by mohl bıt přesun české ambasády do Jeruzaléma. Zeman dlouhodobě bojuje za přesun. Už loni otevřel  v Jeruzalémě České centrum, které je podle něj prvním krokem. Vláda je ovšem v této otázce zdrženlivá. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navíc před pár dny svému palestinskému protějšku slíbil, že se přesun konat nebude.

Kdo postaví nové bloky českıch jadernıch elektráren Dukovany a Temelín. Zeman se nechal slyšet, že by mu nevadilo, kdyby stát stavbu dalších bloků zadal bez vıběrového řízení Rusům – mezi vážné uchazeče patří i ruskı Rosatom, zájem ovšem projevily i další firmy. Vláda však tıden schválila první krok k tomu, aby se o investici rozhodlo ve vıběrovém řízení.