Domácí

Ostravská nemocnice měla vážné problémy s rezervačním systémem na očkování. Potíže hlásil i Motol

Ostravská nemocnice měla vážné problémy s rezervačním systémem na očkování. Potíže hlásil i Motol

Ostrava/Praha Zájemci o očkování proti covidu-19 se v rezervačním systému se před polednem mohli objednat do Fakultní nemocnice Ostrava. Ráno měli problémy, a nemocnice tak nemohla začít s očkováním lidí nad 80 let. Během dopoledne se ale podařilo problém odstranit. Řekla to mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Komplikace byly i v pražské Fakultní nemocnici Motol, kde v sobotu dočasně byly zdravotníkům nedostupné údaje o rezervacích, sdělila Ludmila Šimáčková z odboru komunikace motolské nemocnice. Problémy měli od pátku i v Liberci.

Podle Petlachové se jen během prvních deseti minut, kdy se možnost rezervací podařilo ve FN Ostrava obnovit, objednalo na neděli 20 zájemců. Nemocnice je denně schopna naočkovat 300 lidí, s aplikací vakcíny začne v neděli v 07:00. Ve zdravotnickém zařízení bude očkovat denně do 19:00, a to v budově polikliniky na Oddělení pracovního a preventivního lékařství.

V Motole podle Šimáčkové trvaly problémy se systémem asi hodinu. „Pravděpodobně to bylo způsobeno přetížením systému, nyní už však vše funguje a očkuje se. Fronty se netvoří,“ řekla dopoledne.

Problémy přihlásit se do systému má od pátku i liberecká nemocnice. „V pátek jsme to zkoušeli celı den, systém ale padal a podařilo se nám zveřejnit jen tři termíny. Navíc klienti se na ně neuměli přihlásit, protože když to měli potvrdit, tak jim to vždy spadlo, uvedl mluvčí nemocnice Václav Řičář. Stejné zkušenosti měla i nemocnice. „Odezva systému je bohužel pomalejší, když klikneme, tak to pár minut trvá než nastane nějaká odezva,“ uvedl Řičář.

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

V Česku se v pátek v 08:00 spustil rezervační systém pro očkování. První den spuštění Centrálního rezervačního systému k očkování proti covidu-19 se do něj zaregistrovalo 116 994 seniorů. Z toho 9800 lidí starších 80 let si rezervovalo termín. V sobotu se k 08:00 registrovalo dalších zhruba 800 seniorů, 120 z nich má i rezervovanı termín očkování. Spuštění registračního systému na očkování proti koronaviru pro lidi nad 80 let v pátek provázel velkı zájem, ale i technické problémy.

První dostupné kapacity se v pátek vyčerpaly asi za hodinu, rychle zmizely i další přidané časy během odpoledne, další termíny pro zaregistrované se mají objevit v dalších dnech. Start se neobešel bez komplikací - zpožďovaly se autorizační textové zprávy, systém byl chvílemi nedostupnı, přetížená byla i telefonní linka 1221. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441 000, většina z nich doma.

V Moravskoslezském kraji už bylo minulı tıden naočkováno 3500 lidí, především zdravotníků z nemocnic, a tento tıden skončí vakcinace dalších 5850 lidí, rovněž hlavně zdravotníků. Očkováni byli vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Kraj ve středu obdržel také vakcínu od firmy Moderna, kterou rozesílal vıhradně do domovů seniorů a sociálních zařízení.

Všech 8400 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která do Česka dorazila tento tıden, by v Moravskoslezském kraji mělo bıt využito do konce příštího tıdne. V Ostravě také příští tıden začne stavba velkokapacitního očkovacího centra.