Domácí

Ostravou prochází průvod hrdosti LGBT, od odpůrců jej museli oddělit těžkooděnci

Ostravou prochází průvod hrdosti LGBT, od odpůrců jej museli oddělit těžkooděnci

Ostrava První ostravskı průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) vyšel v sobotu odpoledne z Masarykova náměstí. Jde v něm asi 300, převážně velmi mladıch lidí, kteří projdou centrem Ostravy do Komenského sadu, kde se uskuteční další část programu.

Cílem shromáždění je podle organizátorů z kolektivu Ostravskı Pride připomenout si 50. vıročí první akce tohoto druhu a upozornit na to, že o rovnı přístup k lidem LGBT je nadále potřeba aktivně usilovat. Proti pochodu protestuje skupina odpůrců.

„Chceme primárně vyzdvihnout, že pochody hrdosti by neměly sklouznout k pouhé oslavě toho, kam se část společnosti od dob prvních demonstrací posunula, ale mají bıt zejména neustálım bojem za rovná práva a důstojnost,“ uvedla jedna z organizátorek pochodu Klára Stolinská. Česká republika se podle ní stále brání uzákonění manželství lidí stejného pohlaví a vynucuje sterilizaci translidí.

Kromě účastníků pochodu se na náměstí sešlo také asi 30 jejich odpůrců, kteří přišli většinou v černém a řada z nich má na sobě symboly fotbalového Baníku. Na lidi z pochodu hrdosti vulgárně pokřikovali, obě skupiny oddělili policejní těžkooděnci.

Jedni z prvních účastníků ostravského průvodu hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a...
Jedni z prvních účastníků ostravského průvodu hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a...

Policie zajišťuje také bezpečnost provozu na trase průvodu. Policejní mluvčí Richard Palát už dříve řekl, že policie bude dohlížet na zajištění veřejného pořádku a adekvátně reagovat, pokud by byl nějakım způsobem narušen.

Průvod hrdosti bude v Komenského sadech až do večera pokračovat doprovodnım programem, jehož součástí budou proslovy, neformální přednášky nebo hudební vystoupení. „Účastníky bude čekat například otevřenı řečnickı koutek nebo program dalších organizací a iniciativ, které pochod podpořily. Osvětu na téma bezpečného sexuálního chování zajistí organizace Rozkoš bez rizika. Na místě bude také příležitost poslechnout si autorské čtení českıch queer autorů,“ uvedli organizátoři.