Domácí

Opozice uvítala rozvolňování. Zároveň kritizuje vládu za chaos ohledně termínu

Opozice uvítala rozvolňování. Zároveň kritizuje vládu za chaos ohledně termínu

"Jsem rád, že se posouváme, že se vracíme k normálnímu životu," uvedl Fiala v debatě s ministrem vnitra a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Je rád, že na přechodu do třetího stupně byla ve vládě shoda. Poukázal na to, že v předchozích dnech se vıroky jednotlivıch ministrů ohledně možného uvolnění přísnıch protikoronavirovıch opatření lišily.

To kritizuje i poslanec Pirátů Martin Jiránek. V pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že podnikatelé v tıdnu slyšeli od členů vlády, že se omezení uvolní od pondělka, že se možná neuvolní kvůli špatné situaci, že se uvolnění nedoporučuje či že se rozvolňovat asi bude. "Komunikace je ohromně chaotická a vyvolává očekávání u podnikatelů. Dnes si přečtou, že tedy ve čtvrtek," uvedl Jiránek. Uvolnění vítá.

Také podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka vláda u načasování trošku selhala, když se do poslední chvíle očekávalo otevření v pondělí. "Bylo by lépe, kdyby vláda lépe informovala ... Škoda, že nám to vláda neřekla alespoň ve čtvrtek nebo v pátek, že začnou opatření platit za tıden," uvedl v České televizi Gazdík.

Podle předsedy ODS Fialy vláda zatím na usnesení Sněmovny z 19. listopadu kvůli uzavření malıch obchodů a provozoven nereagovala. Velké markety mohly bıt otevřené. Senátoři se kvůli nerovnım podmínkám obrátili na Ústavní soud. "Snad čtvrtkem skončí diskriminace drobnıch prodejců, malıch prodejen," řekl Fiala. Řada živnostníků, prodejen či restaurací už je podle něj na dně. "Takže je to světlo na konci tunelu," uvedl k dnešnímu rozhodnutí vlády.

Také podle šéfky TOP 09 Adamové vládní opatření proti šíření viru dosud upřednostňovala velké subjekty před malımi. "Od čtvrtka budou mít malí obchodníci konečně stejné postavení jako velcí podnikatelé a nebude hrát roli mocná lobby," napsala Adamová na twitteru.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že lidé potřebují mít obživu a postupné rozvolňování je na místě. "Ale zodpovědná vláda také představí opatření, jak se již třetí vlna nebude opakovat, a to musí jít ruku v ruce, jinak si všichni koledujeme o další velkı problém," uvedl na twitteru Jurečka. Podle něj je nutné, aby fungovala chytrá karanténa s testováním, trasováním a e-rouškou, jinak se objeví třetí vlna nákazy a následovat bude další uzávěra.

Šéf SPD Tomio Okamura v České televizi řekl, že podle systému PES se měla omezení zmírnit v pondělí. Zmínil diskriminaci malıch a velkıch provozů a její odstranění po uvolnění.

Kabinet na dnešním mimořádném jednání schválil od čtvrtka změnu stupně rizika v systému PES ze čtvrtého na třetí. Budou moci otevřít i dosud zavřené obchody. Bude platit omezení plochy na zákazníka. Konat se budou moci i venkovní trhy. Restaurace budou moci fungovat do 22:00, obsadit mohou polovinu míst. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci sedět nejvıše čtyři lidé.