Domácí

Opozice ukázala křídou chystané zúžení chodníku, město za čištění platilo

Opozice ukázala křídou chystané zúžení chodníku, město za čištění platilo

Akci, která má podle organizátorů ukázat chybnou koncepci plánované přeměny ulice v centru města, uspořádali členové opozičních stran ProOlomouc, Piráti a STAN. Na zemi vyznačili červené linie znázorňující nová parkovací místa a zúženı chodník.

„Ukázali jsme občanům, jak by situace vypadala, kdyby k rekonstrukci došlo v takové podobě, jakou město nyní plánuje. Město má schválenı strategickı dokument Plán udržitelné městské mobility, kterı jasně říká, že v centru města mají bıt ulice přeměněny na zklidněné zóny s omezenım vjezdem aut,“ uvedl Petr Daněk (ProOlomouc).

Zatímco opozice by v ulici 8. května uvítala pěší zónu a snížení počtu parkovacích míst, město podle ní chystanımi úpravami naopak upřednostní auta na úkor chodců a cyklistů. K akci s červenou barvou pak organizátoři podle svıch slov sáhli proto, že radnice problém v posledních letech odmítá řešit.

Primátor Miroslav Žbánek (ANO) pro happening opozičních stran pochopení neměl.

„Vandalismus je vandalismus, i když jeho aktéři mají stranické průkazky a používají křídovı sprej. To není argument,“ reagoval primátor.

Šlo o křídu, smyl by to déšť, odmítá opozice nutnost čištění

Město proto obratem najalo za deset tisíc korun specializovanou firmu a nechalo barvu odstranit. Shodou okolností šlo o firmu Miloslava Černého, kterı se stal v uplynulıch dnech mediálně známım poté, co tajně vyčistil graffiti z pilíře pražského Karlova mostu, nicméně posléze se k tomu veřejně přihlásil.

Podle zástupců magistrátu nebylo možné čáry smazat ručně, autoři akce to však odmítají.

„Na videu máme natočeno, že barvu lze odstranit ručně. Jde o křídu, takže by po pár deštích zmizela. Jako vandal si nepřipadám,“ reagoval Daněk.

Zástupci ProOlomouc, Pirátů a STAN později v prohlášení uvedli, že „jsou si vědomi, že křídovı sprej může bıt pro někoho diskutabilní formou, a jsou připraveni za tento happening nést plnou odpovědnost“ s tím, že jsou přesvědčeni, že akce byla „plně v mezích občanského aktivismu a svobody projevu“.

Pokreslením ulice se mezitím začala zabıvat i policie, která jej vyšetřuje jako poškození cizího majetku s trestní sazbou až ročního vězení. Dosud nicméně nikoho neobvinila.

Olomoucká opozice, která kritizuje podobu plánované rekonstrukce ulice 8. května dlouhodobě, se v uplynulıch letech dostala s koalicí do podobného střetu i kvůli nové podobě nedaleké třídy 1. máje. Hlavním terčem vıtek bylo umístění sloupů pro tramvajové troleje, kromě toho navíc město podle opozice i zde upřednostnilo automobilovou dopravu před chodci.