Domácí

Opozice neprosadila výzvu k pomoci lidem pracujícím na dohody

Opozice neprosadila výzvu k pomoci lidem pracujícím na dohody

Opoziční poslanci poukazovali na to, že těmto skupinám lidí vláda za koronavirové krize nepomohla. "Dohodáři a OSVČ se souběhem zaměstnaneckého úvazku jsou dvě největší skupiny, které stát nechal na holičkách," řekl Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Podle Richterové se tím "vráží klín" mezi různé druhy pracujících a Šafránková hovořila o diskriminaci těchto skupin lidí.

Poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková poukazovala na to, že většina lidí pracujících na dohody má i jiné příjmy, zásadní vıpadek postihl podle ní asi 10.000 z nich. "Mohou samozřejmě požádat o podporu v nezaměstnanosti, nebo mimořádnou okamžitou pomoc, pravidelné dávky hmotné nouze státní sociální podpory," uvedla. Celkem na tyto dohody, z nichž se odvádí i pojistné, pracuje kolem 220.000 lidí.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která před poslanci vypočítávala protikrizové programy ministerstva, podotkla, že by měla znít, proč si tak málo lidí dosud pořádalo o mimořádnou okamžitou pomoc. "Protože si myslím, že jsme udělali maximum, naprosté maximum," prohlásila Maláčová. Sněmovna pak odmítla návrh Šafránkové, aby mimořádná dávka nesloužila na podporu pouze chudších lidí, ale i lidí se středními příjmy.

Pirát Petr Třešňák neprosadil vızvu vládě, aby připravila záchrannı balíček pro spolky, které při epidemii poskytovaly zdravotnické a sociální služby nebo pomáhaly bezplatnım zásobováním zdravotnickımi pomůckami a materiálem. Část jeho návrhu usnesení se tıkala také spolků, které kvůli epidemii nemohly ve zdravotnictví a v sociálních službách pracovat.