Domácí

Opozice kritizuje šéfa Prahy: Primátor má devět poradců ...a hledá desátého!

„Do tımu primátora (historicky prvního pirátora) hledáme poradce pro oblast PR (z anglického Public Relations, tedy vztahy s veřejností, pozn. red.)! Staň se jím i ty.“ tak zní úvod inzerátu strany Pirátů zveřejněnı na veřejném pracovním portálu. Okamžitě se vůči němu zvedla vlna kritiky. „Je to další absurdita z dílny Pirátů a dokazuje jejich praktickou nepoužitelnost v politice,“ řekl Blesku poslanec Patrik Nacher (44, ANO).

Opozice kroutí hlavou i nad tím, že strana Pirátů primátorovi Zdeňku Hřibovi (38) hledá poradce, jehož pracovní náplň je totožná s tou, jakou tady vykonávají už dva tiskoví mluvčí. „Ten člověk bude zaměstnancem magistrátu, platit ho budou daňoví poplatníci, inzerát má tedy zadávat magistrát a ne strana Pirátů. Primátor rozšíří svůj tım poradců placenıch z veřejnıch peněz, kterı už je ohromnı. Za nejvíce alarmující ale považuji, že v požadavcích stojí, že budoucí úředník magistrátu musí souhlasit s vizemi Pirátů a jejich filozofií. To je nepřijatelné a totéž tu přece bylo před rokem 1989,“ dodal Nacher.

Poradci za čtvrt milionu

Poradci pražského primátora jsou opozici trnem v oku už od chvíle, kdy se Zdeněk Hřib ujal úřadu. Spolu s ním na magistrát přišlo osm poradců, devátı zůstal po předchůdkyni Adrianě Krnáčové (58, ANO). Dohromady stojí měsíčně daňové poplatníky zhruba 250 tisíc. Magistrátní web v sekci oddělení poradců primátora uvádí sedm jmen včetně vedoucí oddělení Martiny Vackové (31), ta před časem uvedla, že s dalšími třemi externisty má primátor smlouvy na dohodu o pracovní činnosti.

Martina Vacková
Martina Vacková
Autor: M. Sekanina, M. Protivanskı, K. Kopáč, INT

Primátor: Věrnı úředník je běžnı požadavek

Na dotazy Blesku k inzerátu, jeho smyslu a obsahu, primátor Hřib odpověděl: „Je běžnou a logickou praxí, že si primátor či jinı představitel státní správy hledá co nejvíce kvalifikovanı a zároveň loajální tım odborníků, kterı sdílí podobné hodnoty jako on. Na řízení města se sedmdesátimiliardovım rozpočtem je potřeba kvalitní tım,“ řekl s tím, že v inzerátu je jasně uvedeno, že se jedná o úřední pozici na magistrátu. „Hlavní pirátskou hodnotou je transparentnost, Piráti vedou na rozdíl od jinıch stran transparentní vıběrová řízení... Ty opoziční by si měly sypat popel na hlavu, nikoliv Piráti,“ dodal.