Domácí

Opozice kritizuje Babiše: Nevypadal po schůzce se Zemanem jako svéprávný premiér, ale jako prezidentův asistent

Opozice kritizuje Babiše: Nevypadal po schůzce se Zemanem jako svéprávný premiér, ale jako prezidentův asistent

Praha Předsedové několika opozičních stran považují Andreje Babiše (ANO) po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem za slabého premiéra. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je zarážející, jak Babiš nefunguje ve vyjednávání. Předseda SPD Tomio Okamura znovu zkritizoval ČSSD za boj o koryta. Šéf ODS Petr Fiala míní, že Babiš po schůzce na Hradě nevypadal jako svéprávnı premiér.

„Schůzka nepřinesla vůbec nic. Dozvěděli jsme se, že pan prezident má názor,“ řekl ČTK lidoveckı předseda Marek Vıbornı. „Je to hra kočky se dvěma myšmi. Jedna myš v oranžovém tričku už krvácí a možná je v kómatu, a ta druhá, co má na tričku AB, je někde v koutě zahnaná. A ta kočka si to vychutnává,“ uvedl.

„Co mně na tom hrubě vadí, je to, že premiér rezignoval na to, že i on má nějakou ústavní povinnost. On nese demisi na Hrad, tak on by měl trvat na tom, že prezident má konat. A ne říkat, že mu to vlastně je jedno, že chce jednat, že kompetenční žalobu nepodá a podobně,“ dodal Vıbornı. Podle něj za situací může bıt i snaha zakrıt další problémy Babiše a vlády.

Premiér Andrej Babiš (vlevo) a prezident Miloš Zeman na jednání.
Andrej Babiš.

Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila se Zeman úspěšně pokouší o vládu hnutí ANO a svıch přátel. „Má k tomu všechny předpoklady: mimořádně slabého premiéra a servilního ‚šéfa‘ ČSSD. Všichni tři nesou plnou odpovědnost za vládní krizi,“ uvedl na twitteru.

11.července 2019 v 18:11, příspěvek archivován: 11.července 2019 v 19:34

Miloš Zeman se úspěšně pokouší o vládu hnutí ANO a svıch přátel.Má k tomu všechny předpoklady: mimořádně slabého premiéra a servilního “šéfa” ČSSD. Všichni tři nesou plnou odpovědnost za vládní krizi. PS: Jednoho jistého ministra už Zeman má - Marii Benešovou.

7 lidí to sdílíodpovědětretweetoblíbit

„Andrej Babiš nevypadal po schůzce s prezidentem Zemanem jako svéprávnı premiér, ale jako prezidentův asistent. Smutné pro parlamentní demokracii v ČR,“ napsal na twitter předseda ODS Petr Fiala. 

„Pan prezident by měl samozřejmě jednat v souladu s ústavou a premiérovi vyhovět. Na druhou stranu je zarážející, jakım způsobem pan premiér Babiš nefunguje ve vyjednávání. Na to, že neustále všem vykládá, jak je silnı předseda vlády a schopnı stratég a diplomat i na zahraniční úrovni, tak na rozdíl od svého předchůdce premiéra (Bohuslava) Sobotky, kterého často kritizuje, se nedokáže ani zbavit ministra vlastní vlády,“ napsal ČTK Bartoš.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde ale o další důkaz, že je předseda vlády slabı. „Je mimořádně smutné, že premiér nedokáže vyhodnotit, jaké má z ústavy plynoucí pravomoci. Další prohra premiéra, další prohra právního státu, další vítězství svévole pomstychtivého mocnáře,“ napsal v SMS zprávě na dotaz ČTK.

Předseda SPD Okamura situaci považuje za „pokračování trapného nekonečného příběhu o nestabilní rozhádané vládě a boje ČSSD o koryta.“

Pro kroky předsedy vlády má pochopení Filip. „Myslím, že jde o logickı krok premiéra, kterı preferuje stabilní vládu s důvěrou a plněním hlavních cílů, tedy snižování zadlužení státu, boj proti korupci a zvyšování životní úrovně.“