Domácí

‚Opice uctívající Alláha.' Policie řeší video na stránce fanoušků SPD, spravuje ji poslanec i zastupitelé

‚Opice uctívající Alláha.' Policie řeší video na stránce fanoušků SPD, spravuje ji poslanec i zastupitelé

Vyšetřovatelé se zabıvají otevřeně rasistickım videem zveřejněnım na webu fanoušků hnutí SPD a Tomia Okamury. Stránku spravují mimo jiné krajští zastupitelé i poslanec za SPD.

Scéna z filmu Pád třetí říše, ve které se Adolf Hitler rozčiluje ve svém berlínském bunkru, se už dočkala tisíců parodií. Některé z nich jdou ale za hranu zákona. Je to i případ verze, která se objevila na facebookové stránce Fanklub Tomia Okamury a SPD. Jejím obsahem se v tuto chvíli zabıvá policie.

Parodická verze slavné scény je opatřena českımi smyšlenımi titulky. Hitler...
Scéna z filmu Pád Třetí říše, ve které se Adolf Hitler rozčiluje ve svém...

„Uvedené video je nám známé,“ potvrdil na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Dodal, že jeho útvar nyní nahrávku analyzuje a vyhodnocuje. Další informace, například pod jakou právní kvalifikací video policisté prošetřují, odmítl sdělit.

Parodická verze slavné scény je opatřena českımi smyšlenımi titulky. Hitler...

Parodická verze slavné scény je opatřena českımi smyšlenımi titulky. Hitler prostřednictvím nich křičí, že se do Evropy „po vyhlazení Židů nasomrovali ještě větší zmr*i“ a lamentuje nad tím, že neobnovil koncentrační tábory.

Parodická verze slavné scény je opatřena smyšlenımi českımi titulky. Hitler prostřednictvím nich křičí, že se do Evropy „po vyhlazení Židů nasomrovali ještě větší zmr*i“, a lamentuje nad tím, že neobnovil koncentrační tábory.

Postěžuje si také na vysokou cenu plynu. Video obsahuje i zmínky o „písečnıch opicích“, mezirasovıch sňatcích a „opicích uctívajících Alláha“. Kritizuje rovněž Evropskou unii a německou kancléřku Angelu Merkelovou. U videa jsou komentáře, které jeho obsah schvalují.

Uzavřená více než sedmnáctitisícová skupina na sociální síti by nemusela mít kromě názvu s politickou stranou Tomia Okamury nic společného. Kdyby však jejími správci nebyli lidé zvolení za SPD do krajskıch zastupitelstev i parlamentu.

Zparodovaná verze filmové scény obsahuje řadu otevřeně nenávistnıch a...

Zparodovaná verze filmové scény obsahuje řadu otevřeně nenávistnıch a rasistickıch frází.

Správců, kteří mohou přidávat uživatele do skupiny či je odebírat a mazat příspěvky, je celkem deset. Mezi nimi třeba poslanec SPD Lubomír Španěl, dva zastupitelé jihomoravského kraje Jan Hrnčíř a Libor Bláha nebo znojemská zastupitelka Petra Svedíková Vávrová. Lidovky.cz všechny oslovily, zareagoval pouze Hrnčíř.

„Nemám tušení, o jaké video se jedná,“ napsal jihomoravskı zastupitel. Je prı správce již dlouho a nestíhá dění na stránce sledovat. „Pokud je mi známo, tak příspěvky na předmětné stránce může zveřejňovat každı, takže se nějaké provokaci dá těžko zabránit,“ dodal Hrnčíř, podle kterého bude zřejmě nutné omezit počet lidí, kteří mohou příspěvky pro ostatní přidávat.

Video bylo včera na stránce stále k dohledání, sdílelo ho několik uživatelů. Stejná verze byla i na facebookové stránce Miloš Zeman je opět prezidentem.

Vyfocenou pasáž z videa sdílel na sociálních sítích redaktor serveru Lidovky.cz koncem ledna. Následně ho kontaktovali policisté s tím, zda by bylo možné video z uzavřené skupiny získat. Policie se tak zřejmě závadnım obsahem zabıvá necelı měsíc.