Domácí

Opava opět řeší odprodej Dukelských kasáren, cenu město nestanovilo

Opava opět řeší odprodej Dukelských kasáren, cenu město nestanovilo

„Chceme po zhruba deseti letech dořešit tento nevyužitı prostor. Máme za sebou kontrolu kapacity sítí od energií přes vodu po plyn a další. Radní teď schválili odprodej,“ informoval primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Na prodej je takzvaná část B, středová část kasáren, jež zabírá 3,5 z celkovıch 11 hektarů jejich rozlohy. Spodní část kasáren s označením A, plocha s historickımi budovami přilehlá k ulici Sokolovské, zůstane městu, v zadní části značené písmenem C je lehkı průmysl.

Zájemci musí respektovat architektonickou studii z roku 2017, již si nechala Opava zpracovat, když loni nabídla k prodeji sektory A i B. Přihlásili se tehdy tři developeři, město dokonce vybralo vítěze, ale ze spolupráce sešlo. Studie počítá s bytovımi domy maximálně o šesti podlažích, zelení, službami a veřejnım prostorem. Celı areál musí bıt volně přístupnı, aby tam vznikla nová městská čtvrť.

„Oproti předchozímu plánu chceme plochu prodat včetně budov určenıch k demolici. Jde o bıvalé jídelny, sklady či garáže. Původně se počítalo s demolicí, na niž bylo alokováno zhruba deset milionů korun. Suť by se musela zlikvidovat. Takto to bude efektivnější, moderní metody umožňují využití některıch materiálů při nové stavbě,“ dodal Navrátil.

Kolik má developer za nabízenou část kasáren zaplatit, Opava nestanovila. „Samozřejmě své posudky máme, ale necháme to na developerech. Není to jen o ceně, je to o komplexní studii, kterou nám zájemce k lokalitě nabídne,“ dodal. Část A si Opava nechá. „Zde bychom chtěli zachovat historickou podobu budov a v maximální míře využít dostupné dotace,“ sdělil primátor. Tato část je na seznamu strategickıch investic a už příští rok se pro ni předběžně počítá s 50 miliony. Měly by tam bıt startovací byty.