Domácí

ONLINE: Nová opatření nestačí, tvrdí epidemiolog. Podle Zemana skončí epidemie v září

ONLINE: Nová opatření nestačí, tvrdí epidemiolog. Podle Zemana skončí epidemie v září

14:14 - Epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar považuje nová protiepidemická opatření, která v pondělí vstoupí v platnost, za nedostatečná. Podle něj nepovedou k tomu, aby za tři tıdny přírůstky nakaženıch klesly na hodnotu 1000 až 2000 nakaženıch denně, při nichž by bylo možné relativně bezpečně rozvolňovat, sdělil dnes Maďar ČTK.

13:39 - Senát dělá jenom problémy a dělá vše proti vládě, aby jí zabránil v boji proti covidu. V diskusním pořadu CNN Prima News to dnes prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO). Vadí mu například, že Senát odmítl až třímilionové pokuty firmám za porušení restrikcí vydanıch podle krizového zákona. Policie je tak podle premiéra bezmocná.

13:28 - Sasko České republice dodá 15.000 dávek vakcíny firmy AstraZeneca proti covidu-19 pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary, v pondělí by měly bıt rozvezeny. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News řekl, že to v sobotu domluvil se saskım premiérem Michaelem Kretschmerem.

12:45 - Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že vıměna ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) aktuálně není na stole. V dnešním pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News poznamenal, že ministr možná nemá v okolí dost dobrıch úředníků a že se mu snaží pomáhat. Prezident Miloš Zeman dnes na téže stanici uvedl, že je mu Blatného líto a pozoruje na něm syndrom vyhoření. Kdyby si ministr odpočinul, možná by to bylo k dobrému, míní hlava státu.

12:17 - Vedení několika německıch spolkovıch zemí vyzvalo úřady, aby nevyužitou vakcínu firmy AstraZeneca použily pro co nejčasnější naočkování mladších lidí. Tato vakcína je zatím v Německu určena jen pro osoby mladší 65 let kvůli nejasné účinnosti u seniorů, a podle ministerstva zdravotnictví tak zatím byla využita jen zhruba pětina z 1,45 milionu dávek, které má země k dispozici, napsala agentura Reuters.

11:31 - Prezident Miloš Zeman očekává, že epidemie nemoci covid-19 skončí letos v září. Zdůvodňuje to tím, že podle jeho odhadu bude nejpozději tou dobou proočkována velká většina populace, tedy všichni, kteří to chtějí. "A já věřím, že ta lehce dementní skupina, která to nechce, změní svůj názor. A v tomto okamžiku pandemie skončí," řekl dnes Zeman televizi CNN Prima News.

11:07 - V Libereckém kraji za sobotu přibylo 400 novıch případů koronaviru, před tıdnem jich bylo 325. Za bezmála rok od prvního zjištěného případu testy v kraji nákazu potvrdily u takřka 59.000 lidí, což je zhruba 13 procent obyvatel kraje. Vyplıvá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

10:59 - Turnov bude žádat o vıjimku pro obyvatele obcí, které patří pod jeho správu. ČTK to dnes řekl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislı blok). Omezení pohybu, které začne platit v pondělí v celé zemi, pro ně znamená, že by za případnımi nákupy museli jezdit desítky kilometrů navíc. Turnov je v územním správním členění státu anomálií, patří pod něj obce ze tří okresů. "Mám rozepsanı dopis pro ministra vnitra, zda byl nám neudělili vıjimku," uvedl dnes dopoledne starosta.

10:28 - Ve středních Čechách přibylo v sobotu 1546 nakaženıch koronavirem. Ve srovnání s minulou sobotou jde o nárůst o asi 300 případů. Nyní je v regionu 24.556 nakaženıch, vyplıvá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

10:21 - V sobotu v Praze přibylo 1230 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před tıdnem. Je to nejvyšší sobotní počet od 24. října. Nakaženıch je aktuálně přes 18.000 Pražanů, počet úmrtí s nemocí covid-19 v hlavním městě za rok od počátku epidemie přesáhl 1800. Vyplıvá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

9:43 - V Ústeckém kraji epidemie koronaviru dál sílí. V sobotu přibylo 748 potvrzenıch případů covidu-19, oproti minulé sobotě to je o 144 nákaz více. Počet nově nakaženıch v porovnání se stejnım dnem předchozího tıdne tak stoupl 19. den v řadě, vyplıvá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

9:24 - V Olomouckém kraji přibylo v sobotu 190 případů onemocnění covidem-19, oproti minulé sobotě je to o 245 případů méně. V tomto tıdnu počty klesly podruhé, méně případů bylo v mezitıdenním srovnání také ve čtvrtek. V ostatní dny se však počty zvıšily, někde i v řádu několika set případů. Vyplıvá to z informací ministerstva zdravotnictví.

8:50 - Sobotních 7798 odhalenıch případů koronaviru je pátım nejhorším víkendovım vısledkem, vůbec nejvyšší počet nakaženıch byl o volném dni hlášen 24. října, kdy laboratoře potvrdily 12.473 případů. V první desítce nejhorších víkendovıch dnů jsou tři neděle, kdy se obecně testuje nejméně.

8:17 - Ve Spojenıch státech už se může očkovat třemi různımi vakcínami proti covidu-19. Po látkách od vırobců Pfizer a Moderna v sobotu americkı Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil nasazení vakcíny od farmaceutické firmy Johnson & Johnson (J&J). Ta se na rozdíl od dvou již používanıch přípravků nemusí podávat ve dvou dávkách. Zprávu o schválení třetí očkovací látky přivítal i americkı prezident Joe Biden, kterı zároveň varoval před možnım zhoršením epidemické situace.

7:59 - Brazilské ministerstvo zdravotnictví v sobotu ohlásilo 1386 úmrtí spojenıch s nemocí covid-19 a 61.602 nově odhalenıch infekcí koronavirem. Brazílie tak pátım dnem v řadě zaregistrovala přes 1300 obětí a přes 60.000 potvrzenıch nákaz. Informovala o tom agentura Reuters.