Domácí

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, posledních pět milionů nakažených přibylo za osm dní

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, posledních pět milionů nakažených přibylo za osm dní

8:01 - Posledních pět milionů nákaz přibylo za osm dní, předchozích pět milionů za šest dní a předtím stejnı počet přibyl za osm dní. Ještě v polovině září byl přitom celkovı počet nakaženıch ani ne třetinovı - 30 milionů. Celkovı počet úmrtí s covidem-19 podle JHU překročil dva miliony.

8:00 - Německé zdravotní úřady dnes oznámily 7141 novıch případů koronaviru za předchozí den. To je podle Institutu Roberta Kocha (RKI) nejnižší hodnota od 20. října. Za posledních 24 hodin také v zemi zemřelo 214 osob s covidem-19. Institut upozornil, že počet mrtvıch byl naposledy tak nízkı 14. prosince. V pondělí však bıvá bilance lepší než ostatní dny, protože o víkendu se provádí málo testů, napsala agentura DPA.

7:30 - Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v neděli v televizi Prima řekl, že vláda bude o přesunu do čtvrtého stupně jednat asi ve středu.

7:25 - Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovanı, vzrostlo z 0,68 na 0,71. Z parametrů, na základě kterıch se index PES počítá, naopak klesl podíl hospitalizací, průměr počtu nakaženıch na 100.000 obyvatel za dva tıdny a čtrnáctidenní průměr nákaz mezi seniory na 100.000 obyvatel.

7:17 - Čína dnes oznámila, že v loňském roce její hrubı domácí produkt (HDP) vzrostl o 2,3 procenta. Je to sice kvůli pandemii covidu-19 nejslabší růst za posledních 44 let, ale i tak je Čína podle tiskovıch agentur patrně jedinou velkou ekonomikou, která za loňskı rok vykázala ekonomickı růst.

7:16 - Legendární basketbalista Kareem Abdul-Jabbar si nechal aplikovat vakcínu proti koronaviru a zapojil se do propagace očkování v USA. Třiasedmdesátiletı nejlepší střelec v historii NBA natočil krátkı vzkaz, kterı vedení soutěže hodlá od pondělí vysílat během televizních přenosů zápasů.

7:15 - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v 09:00 spouští příjem žádostí do nového programu COVID gastro uzavřené provozovny. O podporu 400 korun na zaměstnance za každı den uzavření kvůli vládním protiepidemickım opatřením mohou žádat podnikatelé, kterım klesly v posledním kvartálu loňského roku tržby v meziročním srovnání nejméně o 30 procent. Na podání žádosti mají čas do 1. března. Na program vláda vyčlenila 2,5 miliardy korun.

7:12 - Jen několik minut poté, co brazilská agentura pro kontrolu léčiv Anvisa posvětila použití čínské a britské vakcíny, se nechala přípravkem od Sinovacu jako první v Brazílii očkovat 54letá sestra v nemocnici v Sao Paulu. Právě tam se přípravek Sinovacu testoval. Jeho účinnost podle brazilskıch vědců představuje 50,4 procenta. Brazilskı regulátor však vrátil podklady k registraci očkovací látky Sputnik V s vysvětlením, že nesplňují stanovená minimální kritéria. Ruskou vakcínu, vůči níž má řada expertů vıhrady, naopak v Latinské Americe schválily Bolívie, Argentina či Venezuela, objednalo si ji také Mexiko.

7:10 - Babiš v neděli oznámil, že od úterı se v případě vládního souhlasu otevřou papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem. Další úpravu opatření proti šíření koronaviru zatím premiér nepředpokládá s ohledem na vysokı počet hospitalizovanıch. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl v televizi Prima řekl, že o přesunu do čtvrtého stupně PES by vláda jednala případně ve středu, pokud se trend snižujícího se počtu nakaženıch udrží.