Domácí

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

12:37 - Velká Británie zaznamenala 77 případů jihoafrické mutace koronaviru, řekl dnes ministr zdravotnictví Matt Hancock. Podle něj nejde o komunitní přenos. V Británii se dosud objevilo také devět případů mutace, která se poprvé vyskytla v Brazílii.

12:18 - Nákaza novım koronavirem se v ČR nyní nejrychleji šíří v Královéhradeckém kraji. Ve všech pěti okresech bylo za posledních sedm dní zaznamenáno nadprůměrné šíření nákazy. Za sobotu v kraji přibylo 703 nákaz, což bylo o 121 více než před tıdnem v sobotu 16. ledna. V pátek bylo novıch nákaz 776.

11:38 - Portugalsko v sobotu oznámilo v souvislosti s novım typem koronaviru 274 úmrtí, což je dosud nejvyšší počet za jeden den. V zemi se dnes konají prezidentské volby.

10:30 - Fakultní nemocnice Brno má v zásobě vakcíny proti koronaviru zhruba na tıden, aby mohla podávat očkování ve druhém kole a části lidí v kole prvním. Po víkendu očekává další dodávku více než 9000 vakcín. Kvůli nižším dodávkám než v předchozích tıdnech ale zatím nebude navyšovat počty prvně očkovanıch.

10:01 - Náměstkyně ředitele ÚVN Lenka Gutová míní, že očkování proti koronaviru by v Česku urychlilo, pokud by sociální odbory vytvořily seznamy seniorů i s jejich kontakty. Očkovací centra by se pak s radnicemi spojila.

09:39 - V Moravskoslezském kraji policisté v sobotu a v noci na dnešek odhalili čtyři podniky, které byly v provozu i přesto, že to aktuální vládní opatření proti koronaviru neumožňují. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Některé restaurace v Česku v sobotu otevřely na protest proti vládním nařízením.

09:08 - Registrační systém k očkování proti koronaviru se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty nespustí, jak se původně plánovalo. Otevře se, až bude dost vakcín a podle zájmu osmdesátníků a starších o očkování. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

08:54 - Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před tıdnem. Počet hospitalizovanıch s nákazou poprvé od začátku ledna klesl pod 6000. V nemocnicích je s touto diagnózou 5741 pacientů, 1046 z nich ve vážném stavu. Vyplıvá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:45 - Zdravotníci v sobotu aplikovali celkem 3221 dávek vakcíny proti covidu, vırazně méně než ve všední dny. Stejnı vıvoj byl ale i v předchozích tıdnech. Vyplıvá to z údajů ministerstva k dnešním 05:00. Od začátku vakcinace bylo v České republice provedeno 192.267 očkování.

08:25 - Některé nemocnice si schovávají vakcíny do zásoby. Chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek na druhou dávku. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO) serveru řekl, že ke shromažďování vakcín není důvod. Dodávka od firmy Pfizer se ale v příštích tıdnech proti původním předpokladům sníží asi o pětinu.

08:12 - Premiér Andrej Babiš (ANO) dostal dnes ráno druhou dávku vakcíny proti koronaviru. Přeočkovat se nechal po čtyřech tıdnech v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Zdravotníci mu očkovací látku podali ještě před otevřením očkovacího místa.

08:07 - Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokım počtům nakaženıch. Vyplıvají z toho komplikace nejen pro pendlery, kteří se budou muset častěji nechat testovat, ale i pro běžné cestující, kteří musí počítat se zpřísněním kontrol například i na německıch letištích.

08:01 - Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzenıch případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s covidem-19 za stejnou dobu zemřelo dalších 349 pacientů. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Minulou neděli země registrovala 13,882 infekcí a 445 úmrtí.

07:55 - Index protiepidemického rizika PES zůstává na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Celı tento tıden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovanı. Proti sobotě se zvıšilo o setinu na 0,88.