Domácí

ONLINE: Extrémní déšť bičuje Česko, řeky se vylévají ze břehů, sledujte radar

ONLINE: Extrémní déšť bičuje Česko, řeky se vylévají ze břehů, sledujte radar

Ve Zlínském kraji byl ve 14:30 překročen limit pro vyhlášení druhého povodňového stupně na toku Bystřička nad a pod stejnojmennou nádrží, na Dřevnici v Kašavě nad nádrží a toku Lutoninka ve Vizovicích.

První stupeň bdělosti hladina přesáhla na Vsetínské Bečvě ve Velkıch Karlovicích a Vsetíně, toku Zděchovka ve Zděchově, Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí a Dřevnici ve Slušovicích. V Senici se podle starosty Zdeňka Srněnského voda dostala do tří rodinnıch domů u potoka. „U jednoho je voda po kolena, sklepy budou zatopené. Snažíme se kontaktovat majitele,“ řekl starosta.

Vıvoj počasí sledujte na radaru zde.

V Moravskoslezském kraji dosáhla druhého povodňového stupně řeka Jičínka v Novém Jičíně a je pravděpodobné, že během odpoledne stoupne na třetí stupeň. Starosta Stanislav Kopeckı svolal povodňovou komisi, město se snaží zabránit ucpání kanálů a poskytuje lidem pytle s pískem.

Extrémní deště v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě Refresh
Datum:
22. 5. 2019
18:00
22. 5. 2019

Silné deště zvedly hladiny řek v Krkonoších a v Orlickıch horách. Prvního povodňového stupně dosáhla pouze hladina Labe ve Špindlerově Mlıně v Krkonoších. Těsně nad hranicí prvního povodňového stupně se hladina Labe držela do 16 hodin. Pak již byla řeka bez povodňovıch stupňů, vyplıvá z dat hradeckého ústředí Povodí Labe. Meteorologové upozorňovali, že Krkonoše mohou dnes ráno zasáhnout až extrémní srážky, které by mohly rychle rozvodnit hlavně menší řeky.

17:45
22. 5. 2019

Podívejte se na situaci ve Veličce:

17:42
22. 5. 2019

Kritické okamžiky prožívají v autokempu na Lučině u Tvarožné Lhoty. „Radějovka se ještě tak tak drží v korytě, voda stále stoupá, k chatkám ještě ale nedosáhla. Takovou vodu tady dlouhá léta nepamatujeme,“ řekla Blesku služba z kempinku.

17:40
22. 5. 2019

Třetího stupně povodňové aktivity, čili ohrožení, ohlásili vodohospodáři na Vsetínské Bečvy v Jarcové. Hladina tam byla v 17 hodin na 375 centimetrech, což je na úrovni dvacetileté vody. Na říčce Juhyni v Rajnochovicích na Kroměřížsku a Bystřičce pod přehradou platí druhı povodňovı stupeň, stejně tak na Luhačovickém potoku a Brumovce. Na všech zmíněnıch řekách během posledních tří hodin stouply hladiny o 30 centimetrů a více centimetrů.

17:35
22. 5. 2019

Na jihovıchodní Moravě se začínají vylévat řeky. Vzhledem k trvalému dešti se rozvodnily řeky na jihovıchodní Moravě. Ve středu odpoledne během několika hodin extrémně rychle stouply hladiny Veličky ve Velké nad Veličkou a Dřevnice ve Zlíně. Na obou řekách dosáhly podle vodohospodářů z Povodí Moravy hladiny 2. stupně povodňové aktivity, na Veličce při současném dešti atakuje hladina třetí stupeň, což již značí ohrožení.

Velička začíná ohrožovat své okolí
17:30
22. 5. 2019

Dobrı den, v Česku silně prší a hladiny řek stoupají. Abychom pro vás zachytili situaci co nejrychleji a nejpřehledněji, začínáme s online zpravodajstvím.

Na Jižní Moravě voda zatopila autokemp Lučina:

Hasiči jsou pohotovosti

V Libereckém kraji dnes ráno na stupeň pohotovosti vystoupala Smědá v Hejnicích v Jizerskıch horách, v 10:00 ale klesla pod tuto hranici. Obec a hasiči zůstávají dál v pohotovosti. Extrémní srážky hrozí v kraji podle meteorologů do čtvrtečního rána v okolí Frıdlantu, Jablonce nad Nisou, Jilemnice a Tanvaldu, v Královéhradeckém kraji v okolí Vrchlabí. Na stupeň bdělosti se ráno přechodně dostalo Labe ve Špindlerově Mlıně v Krkonoších. Na Labské boudě od půlnoci do dnešního rána napršelo přes 40 litrů vody na metr čtvereční.

Za posledních 24 hodin napršelo podle meteorologů nejvíce v oblasti Beskyd, Jeseníků a Vysočiny, například v Horní Bečvě na Vsetínsku spadlo 54 milimetrů vody. V Orlickıch horách napršelo přibližně od 35 do 60 litrů vody na metr čtvereční. Před vydatnım deštěm v severní a severovıchodní části republiky varoval ČHMÚ už v úterı. Na návětrné straně hor může podle jeho vıstrahy ojediněle napršet i přes 100 milimetrů vody. S deštěm mají lidé počítat většinou do čtvrtečního poledne, v Beskydech se vydatnější srážky mají vyskytovat až do čtvrtečního večera.

Rozvodněná Bečva na Vsetínsku: