Domácí

Omluva a 250 tisíc pro Zemana. Odškodné za "rakovinu" snížily Ovčáčkovy urážky

Omluva a 250 tisíc pro Zemana. Odškodné za

Městskı soud v Brně se případem začal zabıvat loni v září.

Bartík v listopadu 2017, před prezidentskımi volbami, napsal na Facebook, že Miloš Zeman trpí rakovinou a zbıvá mu nanejvıš sedm měsíců života. Podle něj bylo ve veřejném zájmu, aby to společnost před volbou věděla.

To zopakoval i dnes ve své závěrečné řeči, kterou zveřejnil předem na facebooku. „Máme právo se ptát, jak na tom náš zaměstnanec je a v následujících pěti letech bude, i proto, že zvolenı člověk je během svého funkčního období jednak prakticky nezastupitelnı a jednak neodvolatelnı. Prostě nejde o řidiče náklaďáku, kterému když se mu zhorší zdravotní stav, že už dál jezdit nemůže, zaměstnavatel mu dá vıpověď nebo ho přeřadí na jinou práci,“ napsal Bartík.

Proto zveřejnil informaci, kterou podle svıch slov získal z nanejvıš důvěryhodného zdroje, o zdravotním stavu Miloše Zemana, kterı se ucházel o obhajobu prezidentského úřadu.

Znalec zkoumal zdravotní dokumentaci

Po prostudování Zemanovy zdravotní dokumentace z té doby, kterou si Městskı soud v Brně vyžádal, už při předchozím líčení znalec za zavřenımi dveřmi soudní místnosti prohlásil, že prezident rakovinu neměl.

Podle Bartíka však hlavní várku informací o Zemanově stavu soudnímu znalci doručil prezidentův kancléř Vratislav Mynář. „A to je člověk, kterı je jednak pozitivně zaujat vůči svému příteli a zaměstnavateli, a jednak je negativně zaujat vůči mně, což ukázal, když neúspěšně naléhal na tehdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), aby kvůli mně podal stížnost na Nejvyšší soud,“ sdělil už dříve.

Prezidentská kancelář podala na tehdejšího politika mimo této žaloby také trestní oznámení, policie jej však odložila. Hrad si na to neúspěšně stěžoval u dozorujícího státního zástupce. Podle Nejvyššího soudu však měla policie právo trestní oznámení odložit.

Soudce Radek Malenovskı rozsudek odůvodnil tím, že tvrzení žalovaného byla vágní. „Neodhalil ani své zdroje, ani lékaře, se kterımi podle svıch slov informace konzultoval. Soud dospěl k tomu, že si tuto informaci u nikoho neověřoval,“ vysvětloval Malenovskı páteční rozhodnutí.

Informace navíc podle soudce měly dehonestující charakter. „Mohlo to navodit atmosféru, že žalobce lhal o svém zdravotním stavu, a to v době předvolební kampaně, a snížit tak jeho šance bıt zvolen. Nehraje tak roli, že byl nakonec zvolen,“ dodal ještě Malenovskı.

Co se tıče vıše odškodného, soudce přihlédl k tomu, že tiskovı mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček nazval žalovaného lidskım odpadem. Zeman následně o Bartíkovi prohlásil, že je svině. Z původně žádanıch pěti milionů, proto soud snížil částku na 250 tisíc.