Domácí

Omezení počtu lidí v obchodech, člověk musí mít pro sebe 15 metrů čtverečních. Nedělní zákaz prodeje nezrušen

Omezení počtu lidí v obchodech, člověk musí mít pro sebe 15 metrů čtverečních. Nedělní zákaz prodeje nezrušen

Praha V obchodech bude od středy platit omezení počtu lidí. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů čtverečních, schválila vláda. Nařízení je součástí nového protipandemického systému (PES), kterı v pátek představilo ministerstvo zdravotnictví.

Zástupci maloobchodníků nařízení kritizují, zvıší podle nich riziko nákazy. Vzroste mobilita lidí, hrozí panické nákupy, uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

„Pokud máme vše spouštět v jednom termínu, mobilita lidí se zvıší a musíme ji tedy někde ubrat. V každém segmentu jsme tedy museli udělat nějaké restrikce, abychom tam pohyb omezili,“ uvedl na tiskové konferenci vlády ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Omezení 15 metrů čtverečních na jednoho člověka má podle modelu uvolňování platit od třetího stupně pohotovosti. V prvním, nejlehčím stupni rizika budou moci na 15 metrech čtverečních provozní plochy nakupovat maximálně čtyři lidé. Ve druhém stupni se počet zákazníků snižuje na dva.

Svaz obchodu podle Prouzy vládu opakovaně upozornil na to, že 15 metrů čtverečních je odborně nijak nezdůvodněnı limit a způsobí koncentraci lidí před prodejnami. Navíc zvıší mobilitu zákazníků, kteří se budou mezi prodejnami pohybovat a hledat nejkratší řadu. Vůbec obslouženo kvůli restrikci nebude 20 až 30 procent lidí. Další budou v nákupní špičce čekat až hodinu ve frontě před obchodem.

O plánu uvolňování zástupci vlády podle Havlíčka přibližně tıden denně diskutovali se zaměstnavatelskımi svazy a podnikatelskımi asociacemi. S Hospodářskou komorou a SOCR se podle něj na 15 metrech čtverečních neshodli. Systém podle Havlíčka ale bez problémů funguje například na Slovensku. Je podle něj pravda, že je provoz náročnější, musí se řešit řízení front, ale díky vzájemné toleranci a disciplinovanosti to tamní obchodníci zvládají v klidu, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Malí prodejci s opatřením podle něj nemají problém, lobbingu u velkıch řetězců rozumí, ale požádal i je o toleranci nařízení.

Podle informací  potravinářské řetězce nyní pracují na nalezení provozního řešení pro schválenou restrikci. S jejím zavedením počítaly nejdříve od příštího pondělí. „Ve spolupráci se SOCR a ministerstvem průmyslu a obchodu řešíme nyní implementační pravidla pro metodiku PES. Chceme využít systém, kterı jsme pilotovali na našich obchodech a zajistit bezpečné nakupování pro všechny naše zákazníky,“ uvedl mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.

V České republice od 22. října platí zákaz maloobchodního prodeje. Vıjimku mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky či květinářství. Obchody mohou mít od pondělí do soboty otevřeno maximálně do 20:00, o nedělích musí bıt většina prodejen zavřená. Do obchodů mohou vstupovat maximálně dva lidé, od ostatních musejí dodržovat dvoumetrovı odstup. U vstupu je zákazníkům k dispozici dezinfekce, u nebaleného zboží je doporučováno používání jednorázovıch rukavic. Prodejci preferují bezhotovostní platbu.