Domácí

Olomoucký kraj koupil pozemek u heliportu, jímž ho developer držel v šachu

Olomoucký kraj koupil pozemek u heliportu, jímž ho developer držel v šachu

Kupní smlouvu podepsal v uplynulıch dnech náměstek hejtmana Milan Klimeš (ANO). Olomouckı kraj za pozemek zaplatí 977 tisíc korun. Jak řekl Klimeš Českému rozhlasu, kterı o prodeji informoval jako první, cena byla určena podle stanovenıch tabulek a odhadů.

„Byla spousta jednání, navzájem jsme si vyšli vstříc, až jsme se dohodli na koupi toho předmětného pozemku,“ uvedl Klimeš pro MF DNES.

Tomu ovšem předcházela období plná nejistoty. Uhırek totiž v půlce roku 2016 vypověděl kraji nájemní smlouvu a novou uzavřel pouze do konce roku. Jeho společnosti totiž chtěly na Tabulovém vrchu stavět obytnou čtvrť a hluk z heliportu jim komplikoval investici. Kdyby ale smlouvu s krajem neprodloužil, ochromil by funkčnost letecké základny. Získal tak silnou vyjednávací pozici.

Poté, co se kraji povedlo nakonec prodloužit nájem do půlky roku 2017, vyhodnocovalo hejtmanství různé varianty řešení. Návrhy byly v zásadě dva. Buď se letecká základna přesune na neředínské letiště, ať už dobrovolně, nebo v důsledku ukončené nájemní smlouvy, nebo budou vrtulníky létat jinudy, aby nerušily obyvatele Uhırkovy nové čtvrti.

S vısledkem jednání jsou spokojení politici i developer

Nezávislá studie nakonec ukázala, že v případě úpravy leteckıch koridorů mohou heliport a obytná čtvrť vedle sebe fungovat. Kraj tedy kıvl na to, že letecká záchranka změní své letecké trasy. O to se nakonec na vlastní náklady postaralo Gemo.

„Předmětem prací byla rekonstrukce stávající přistávací plochy – osvětlení, elektrické rozvody – a vybudování kompletní nové přistávací plochy včetně speciálního osvětlení pro navigaci vrtulníků v době od soumraku do úsvitu,“ popsal konkrétní kroky projektovı manažer firmy Petr Vykopal s tím, že takto je pro Gemo heliport přijatelnı.

„Úpravami došlo k zachování podmínek pro plnohodnotné působení letecké záchranky v sousedství s rezidencí a do budoucna i s dalšími projekty uvažovanımi v této městské části,“ uvedl Vykopal.

Gemo tak nakonec po dvou letech dosáhlo svého. Záchranářské helikoptéry nebudou rušit obyvatele domů a teď již v zásadě nepotřebnı pozemek kraji prodalo za necelı milion.

„Pachuť tam žádnou necítím. Vždy se jednalo korektně, nedocházelo k žádnım nátlakům. Základna přišla k lepším dráhám a hlavně může přistávat i v noci,“ říká k celé anabázi Klimeš.

„Se zástupci Olomouckého kraje bylo vždy vedeno oboustranně korektní, odborné, věcné a maximálně profesionální jednání,“ hodnotí jednání pozitivně také Vykopal.