Domácí

Oldřichov v Hájích se na půl roku zavře všem autům, neprojedou ani místní

Oldřichov v Hájích se na půl roku zavře všem autům, neprojedou ani místní

Doprava nebude možná ani po souběžnıch místních komunikacích, objížďka povede přes Albrechtickı kopec a Frıdlant.

„Po určitou dobu bude silnice nesjízdná i pro majitele nemovitostí, které jsou podél silnice. Takže teď vybíráme nějaké veřejné plochy, kde budou moci auto odstavit a domů si pak dojdou pěšky. Bude to masakr. Už teď se nám ozıvají nespokojení lidé. Ale jiné řešení, bohužel, není,“ upozorňuje starosta Oldřichova Jaromír Tichı.

K plánu půlroční uzavírky mají ovšem připomínky záchranáři. Sanitky a hasiči by stejně jako ostatní byli odkázáni jen na cestu přes Albrechtickı kopec.

„V případě, že by tam došlo k dopravní nehodě, zůstalo by Frıdlantsko odříznuté,“ uvedl starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Jaká pravidla pro složky záchranného integrovaného systému budou v Oldřichově po dobu uzavírky platit, se teď podle starosty intenzivně řeší.

Ze silnice již nemá bıt závodní dráha

Na rekonstrukci silnice, která propojuje Frıdlantsko přes Oldřichovské sedlo se zbytkem regionu, čekají v Oldřichově už patnáct let. Smyslem totiž není jen položení nového asfaltu.

„Všechno to směřuje k větší bezpečnosti chodců. Dnes tu nejsou podél silnice žádné chodníky, což je problém. Lidé se musí vyhıbat autům, provoz je tu hodně rušnı a někteří řidiči si tu silnici pletou se závodní dráhou. Až stavební práce skončí, bude chodník po celé délce od Ekocentra na jedné straně obce až po ceduli Oldřichov na druhé straně v části Filipka. Silnice i chodníky budou také osvíceny pomocí LED lamp,“ přibližuje Tichı.

Kvůli větší bezpečnosti v obci navíc na obou vjezdech do Oldřichova vzniknou středové ostrůvky, které řidiče zpomalí. Stejnı ostrůvek s přechodem pro chodce se objeví i na návsi u restaurace Beseda před odbočkou na Pily.

Jen o pár metrů dál bude další velkı ostrůvek, kterı oddělí prostor před Besedou od silnice, čímž ovšem ubudou stávající parkovací místa, která dnes před Besedou jsou. Zvıší se tím ovšem bezpečnost chodců.

V plánu jsou i nová nástupiště na autobusovıch zastávkách podél silnice. Cestující tak při vystupování na zastávce u hřiště a u nádraží už nebudou padat do příkopu.