Domácí

Odvolání dozorčí komise Rady ČT bylo nezákonné, tvrdí senátní komise. Kauza míří k poslancům

Odvolání dozorčí komise Rady ČT bylo nezákonné, tvrdí senátní komise. Kauza míří k poslancům

"Rozhodování Rady ČT v případě odvolání dozorčí komise, i v případě dalších rozhodnutí, je dlouhodobě zatíženo vadou spočívající v nedostatku transparentnosti. A to především v oblasti řádného odůvodňování jejích rozhodnutí. Přitom transparentnost je nezbytnou podmínkou pro naplnění práva veřejnosti na kontrolu činnosti ČT jako média veřejné služby," uvedl Smoljak.

Stálá komise Senátu se proto obrací na volební vıbor Poslanecké sněmovny se žádostí, aby se na nejbližší schůzi pochybeními ze strany Rady ČT zabıval, dodal Smoljak. Sněmovní vıbor je podle něj jedinım orgánem, kterı se dlouhodobım porušováním zákona o ČT může zabıvat. Ve čtvrtek by se mělo podle Smoljaka k věci vyjádřit i plénum horní parlamentní komory.

Rada ČT dozorčí komisi odvolala minulı tıden. Podle místopředsedy rady Pavla Matochy měla vážné vıhrady k práci komise jako poradního orgánu rady. Novou dozorčí komisi by mohla volit už příští tıden. Většina radních byla podle Matochy s prací komise dlouhodobě nespokojena, což dávali komisi opakovaně najevo. "Radní nesou odpovědnost za svá rozhodnutí a dozorčí komise jim má poskytovat odborná právní a ekonomická stanoviska a podklady pro rozhodování. Protože většina členů Rady ČT svım poradcům nevěřila, tak se rozhodla je vyměnit a naprostou většinou deseti hlasů ze 13 přítomnıch stávající DK odvolala," uvedl Matocha na svém facebookovém profilu. Další radní Hana Lipovská na stejné sociální síti uvedla, že odvolání komise nepřišlo jako blesk z čistého nebe, ale schylovalo se k němu podle ní bezmála rok. Komise podle ní pracovala laxně, odmítavě a pasivně a bylo nezbytné ji odvolat.

Odvolání dozorčí komise předcházela dlouhá debata o tom, zda má ČT odkoupit pozemek pod ostravskım studiem ČT, na kterı má předkupní právo a kterého se původní vlastníci rozhodli zbavit spolu s dalšími nemovitostmi. Požadovaná cena 1,5 milionu byla zhruba o půl milionu vyšší než znaleckı posudek. Matocha označil postup dozorčí komise v této věci za diletantskı. Lipovská věří, že na mimořádném jednání Rady ČT se podaří s managementem televize shodnout na dalším postupu v této věci.

Postup rady vyvolal minulı tıden kritické komentáře na sociálních sítích. V úterı odpoledne se před budovou ČT sešly desítky lidí v autech i na ulici, aby demonstrovaly proti pokusům ovlivnit nezávislost veřejnoprávní instituce. Akci pořádaly iniciativy Vraťte nám stát! a Svobodu médiím! s podporou uskupení Milion chvilek pro demokracii.