Domácí

Odstranění billboardů od silnic přišlo kraj na statisíce, vymohl desetinu

Odstranění billboardů od silnic přišlo kraj na statisíce, vymohl desetinu

Úřad od listopadu 2017 vyzval vlastníky k odstranění téměř dvou set objektů. Zmizelo jich však jen 146. Dalších 42 nechal na vlastní náklady odstranit kraj a nyní peníze vymáhá od vlastníků.

„Celkové náklady vynaložené krajem na odstranění reklamních zařízení jsou přibližně 350 tisíc korun,“ sdělila mluvčí hejtmanství Sylvie Velčovská.

Kraji se dosud podařilo vymoci jen 34 tisíc. Začátkem listopadu krajští radní rozhodli, že třem vlastníkům část poplatků prominou. V jejich případě totiž nešlo o billboardy, ale o poutače menších rozměrů v podobě kovovıch stojanů s plechovımi deskami, které slouží jako reklamní plocha.

„Ve dvou případech jde o prominutí povinnosti uhradit příslušenství pohledávky a v jednom o prominutí povinnosti uhradit náklady za odstranění nepovoleného reklamního zařízení,“ vysvětlila mluvčí, podle níž kraj vlastníkům odpustil 8746 korun.

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy platí v Česku od 1. září 2017. Ochranné pásmo dálnic měří 250 metrů a státních silnic 50 metrů. Silničáři v kraji tehdy napočítali u dálnic a silnic první třídy téměř 7000 billboardů, z toho 3000 nelegálních. Jejich demontáž kraj svěřil své firmě Údržba silnic. Očekával tehdy, že bude muset na své náklady odstranit na 800 reklamních ploch. Většina vlastníků však zařízení odstranila sama.

Největší rozruch způsobila likvidace poutače ve tvaru slona, kterı ze silnice na Trutnov odklidil Safari Park ze Dvora Králové nad Labem. Lidé z Trutnova si slona oblíbili a chystají jeho znovupostavení na jiném místě. Alespoň dočasně se dřevěnı slon k silnici vrátil letos v říjnu. Jeho autor je neznámı, spolek TuDů, kterı o návrat slona oficiálně usiluje, se od instalace distancoval.

Kraj kvůli likvidaci nelegálních billboardů čelil i trestnímu oznámení. Loni v lednu ho podal jeden z majitelů, kterı tvrdil, že mu billboard u obce Střítež na Trutnovsku někdo ukradl.