Domácí

ODS se dere k moci v Praze? Chce jednat s TOP 09 o spolupráci

ODS se dere k moci v Praze? Chce jednat s TOP 09 o spolupráci

TOP 09 má 13 mandátů a v uskupení Spojené síly pro Prahu (spolu se STAN) v hlavním městě vládne spolu s Piráty a Prahou Sobě.

"Situace v Praze začíná bıt neúnosná a palčivé problémy se neřeší. ODS se vždy chovala zodpovědně, a proto, i když jsme v opozici, tak nabízíme pomocnou ruku, aby se začalo spravovat město ku prospěchu Pražanů. Volby jsme v Praze vyhráli a už se nemůžeme dívat na to, jak Praha pod pirátsko-amatérskım vedení stagnuje," uvedla místopředsedkyně strany a předsedkyně pražskıch zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Regionální rada pověřila jednáním předsedu pražské ODS a zastupitele Tomáše Portlíka. Podle usnesení má jednat s vedením pražské TOP 09 a jejími zastupiteli o možné programové spolupráci. V minulosti ODS již několikrát spolupráci nabídla, a to například v dopravě.

"O spolupráci s ODS jsme jednali na krajském vıboru TOP 09. Jsme připraveni se bavit s demokratickou opozicí o problémech Prahy, které mají delší časovı přesah a tato koalice je pravděpodobně nebude schopna v tomto volebním období vyřešit. Například je to dopravní infrastruktura nebo bydlení," uvedl pro ČTK europoslanec a předseda zastupitelů Spojenıch sil Jiří Pospíšil (TOP 09).

Jednání prı bude o věcnıch tématech nikoli o změně koalice. "Náš klub v současnosti sdružuje TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Nic nebrání tomu, abychom spolupracovali i s ODS a naplňovali tím to, oč nás žádá veřejnost, která volá po spolupráci pravicovıch, demokratickıch stran," dodal Pospíšil.

Vládnoucí koalici kritizují občanští demokraté dlouhodobě. Nelíbil se jim například převod Nemocnice Na Františku z vlastnictví Prahy 1 do vlastnictví Prahy. Kritizovali rovněž způsob jednání rady a hlasování o opravě Libeňského mostu nebo tajné hlasování o zahájení geologického průzkumu nutného pro stavbu metra D.

Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu mají v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. Kromě ODS je v opozici ještě také ANO, které má 12 mandátů.