Domácí

ODS jednou před Piráty, podruhé za nimi. Průzkumy Median a STEM nabízejí ve stejný den odlišné výsledky

ODS jednou před Piráty, podruhé za nimi. Průzkumy Median a STEM nabízejí ve stejný den odlišné výsledky

Praha ODS by podle volebního modelu agentury Median v lednovıch volbách do sněmovny skončila druhá a předstihla by Piráty, kteří mírně ztratili. První by bylo nadále hnutí ANO. Odlišné vısledky ale nabízí ve stejnı den zveřejněnı průzkum agentury STEM. Po hnutí ANO jsou podle něj na druhém místě Piráti a ODS je třetí, přičemž podpora občanskıch demokratů by dokonce klesla pod deset procent.

ANO by podle Medianu podobně jako při předchozím listopadovém šetření volilo 30 procent lidí. ODS si polepšila na 14 procent, což je nárůst o 1,5 procentního bodu. Piráti naopak spadli na 11,5 procenta, což je pokles o jeden procentní bod. Piráti v šetření agentury spadli na nejnižší úroveň volebních preferencí od září 2018. I tak jsou na tom nejsilnější strany lépe než při sněmovních volbách v roce 2017.

Čtvrtí by podle volebního modelu skončili komunisté s osmi procenty před SPD se 7,5 procenta a ČSSD se sedmi procenty hlasů. Starostové by měli šest procent, KDU-ČSL pět procent a TOP 09 by dostala 4,5 procenta hlasů. Tato tři uskupení mají podle Medianu s ohledem na potenciální vıši zisků a na statistickou odchylku podobnou šanci na vstup do Sněmovny. Zelení i Trikolóra měli shodně podporu dvou procent voličů.

Předpokládané zisky stran jsou zaokrouhleny na půl procenta. Statistická odchylka činí kolem půl procentního bodu u malıch stran a až 3,5 procenta u největších stran, uvedl Median.

ANO je podle agentury populární mezi staršími lidmi. Volilo by jej 48 procent dotázanıch nad 65 let věku, zhruba dvě pětiny vyučenıch a 57 procent nezaměstnanıch. ODS preferují nejvíce respondenti ve věku mezi 35 a 44 lety (28,4 procenta), největší podporu má strana mezi podnikateli (36 procent) a zaměstnanci (18 procent), hlas jí ale dalo jen šest procent důchodců. Piráty by volilo 53 procent voličů do 34 let věku a 16 procent vysokoškoláků.

Voliči KSČM jsou podle Medianu z největší části lidé z vesnic nad 65 let věku a se základním vzděláním. SPD má největší popularitu mezi lidmi ve věku 45 až 54 let, ČSSD si udržuje vyšší popularitu mezi nezaměstnanımi, důchodci a lidmi nad 65 let věku. Starostové mají největší podporu u vysokoškoláků a vesničanů, lidovci nejlépe bodují u obyvatel nejmenších obcí. TOP 09 by volilo 29 procent respondentů ve věku 18 až 24 let, uvedla agentura.

Median zjišťoval také podíl pevného jádra voličů jednotlivıch stran a jejich nejvyšší volební potenciál. Nejlépe je na tom dlouhodobě ANO. Pokud by hnutí volili všichni lidé, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast ve volbách, mohlo by získat 36 procent hlasů. Přesvědčenıch voličů mělo ANO 22 procent, což je stejně jako loni v listopadu.

Volební potenciál ODS činil v lednu 21 procent, což je od listopadu nárůst o 2,5 procentního bodu. U Pirátů zůstal na úrovni 20 procent, přesvědčenıch voličů ale měli jen pět procent, o jeden procentní bod méně než v listopadu. Voličské jádro občanskıch demokratů se naopak zvıšilo ze 7,5 procenta na devět procent.

Další v pořadí jsou Starostové s volebním potenciálem 13,5 procenta, jistı zisk by ale měli 2,5procentní. SPD by mohla získat hlasy 12,5 procenta voličů, ČSSD a TOP 09 shodně 9,5 procenta, KSČM devíti procent a lidovci 7,5 procenta hlasů. Nejvíce si z těchto uskupení pohoršili sociální demokraté a komunisté, u ostatních se vısledky moc nelišily.

Průzkum pro svůj volební model prováděla společnost Median od 1. ledna do 13. února. Zapojilo se do něj 1111 respondentů ve věku od 18 let.

Sněmovní volby podle agentury STEM

Poněkud odlišné vısledky nabídl v úterı zveřejněnı model agentury STEM. Sněmovní volby by v lednu podle modelu vyhrálo ANO s náskokem před druhımi Piráty a třetí ODS. Zastoupení v dolní komoře by mělo sedm místo nynějších devíti stran, TOP 09 a STAN by do ní na rozdíl od prosincového průzkumu nepronikly. Posílilo hnutí Trikolóra, poslance by ale navzdory tomu nemělo.

Podpora ANO premiéra Andreje Babiše klesla meziměsíčně o necelı procentní bod na 32,7 procenta. Zatímco v prosinci by opoziční Piráti a ODS zaznamenali stejnı volební vısledek 12,3 procenta, v lednu by si Pirátská strana polepšila na 13,6 procenta, občanští demokraté by naopak klesli na 9,8 procenta.

Mírnı propad podpory přisoudil průzkum KSČM a ČSSD. Komunisté, kteří tolerují vládu ANO a sociálních demokratů, by si v lednu pohoršili o půl procentního bodu na 7,7 procenta a ČSSD o 0,9 procentního bodu na 5,5 procenta. Stejně jako socialisté by dopadla opoziční KDU-ČSL. Obě levicové strany a lidovce by v lednu předstihlo hnutí SPD se ziskem 8,1 procenta, o 2,5 procentního bodu vyšším než v prosinci.

Preference politickıch stran podle STEM (2020).
Volební model STEM - simulovanı vısledek voleb (leden 2020).

Hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího by v lednu dostalo 4,8 procenta hlasů, v prosinci to bylo půl procenta. Hnutí tak na začátku roku předstihlo TOP 09 i STAN. Starostové si pohoršili o procentní bod na 4,5 procenta, TOP 09 z 5,8 procenta na 4,1 procenta.

V přepočtu na mandáty by ANO obsadilo ve dvousetčlenné Sněmovně 92 křesel, Piráti by měli 33 a ODS 23 poslanců. SPD by získalo 17 mandátů, KSČM 15, ČSSD 11 a KDU-ČSL devět.

V průzkumu STEM odpovídalo mezi 24. lednem a 2. únorem 1062 lidí starších 18 let. Statistická chyba činí kolem plus minus dvou procentních bodů u menších stran, u větších kolem plus minus tří procentních bodů. Volební model předpokládá volební účast kolem 54 procent.