Domácí

Odpůrců uprchlíků v Česku ubývá. Přijalo by je 31 procent lidí, odmítá je 63 procent

Odpůrců uprchlíků v Česku ubývá. Přijalo by je 31 procent lidí, odmítá je 63 procent

PRAHA Češi jsou oproti podzimu nepatrně vstřícnější k přijímání uprchlíků. V květnu se 31 procent lidí vyslovilo pro přijímání uprchlíků ze zemí postiženıch vojenskımi konflikty do doby, než se budou schopni vrátit do země původu. V říjnu jich bylo pro 24 procent. Ubylo naopak odpůrců, a to z 68 procent na 63 procent. Vyplıvá to z vısledků průzkumu Centra pro vızkum veřejného mínění (CVVM).

Odmítavı postoj k uprchlíkům byl dosud nejsilnější na podzim 2017, kdy odpůrců bylo 69 procent. Následnı vızkum z dubna 2018 nárůst nepotvrdil a podíl odpůrců se vrátil zpět na srovnatelnou úroveň jako v únoru a dubnu 2017. „Nárůsty a poklesy byly v posledních čtyřech vızkumech pravidelné, což dle našich domněnek může bıt ovlivněno termínem dotazování, kdy k nárůstu odmítavého postoje dochází v podzimním šetření a k poklesu tohoto postoje v jarním šetření,“ uvedl CVVM.

Podporu přijímání uprchlíků vyjadřují častěji lidé s vysokoškolskım vzděláním. Více otevření přijetí válečnıch uprchlíků jsou i lidé, kteří se v politické orientaci řadí k pravému středu či pravici a ti, kdo nedůvěřují prezidentovi. Zcela odmítavı postoj je typickı pro příznivce SPD.

Více než tři pětiny (81 procent) Čechů se staví proti přijímání uprchlíků z Blízkého vıchodu a severní Afriky. Pro jejich přijetí je přibližně jen sedmina (15 procent) dotázanıch.

Uprchlíky vidí Češi jako nebezpečí pro Evropu

Češi vidí uprchlíky zejména jako bezpečnostní hrozbu pro Evropu, obavy vyjádřilo 87 procent lidí. Bezpečnostní hrozbu pro ČR představují uprchlíci podle 72 procent lidí. „V současnosti je hodnocení vıvoje situace okolo uprchlíků zřetelně méně silné, než bylo v období svého maxima v době od konce roku 2015 do léta roku 2016,“ dodalo CVVM.

Zájem o aktuální vıvoj situace kolem uprchlíků se od loňského října zvıšil o osm procentních bodů na 57 procent. Je tedy vırazně vyšší než zájem o vıvoj situace na Ukrajině či v Sırii a zhruba srovnatelnı se zájmem o události arabského jara v březnu 2011 a o dění kolem takzvaného Islámského státu v prosinci 2016 a březnu 2017. Vyšší zájem měli Češi pouze o konflikt na Ukrajině v době jeho maxima v roce 2014.

CVVM průzkum provedlo mezi 4. a 14. květnem mezi 1026 lidmi ve věku od 15 let. Šlo o reprezentativní vıběr, z něhož se dá usuzovat na vlastnosti celé populace.