Domácí

Odpůrci dolu Turów poslali tisíce připomínek, Poláci se jimi musí zabývat

Odpůrci dolu Turów poslali tisíce připomínek, Poláci se jimi musí zabývat

„Svůj nesouhlas nám zaslalo 4 933 lidí, kteří tak dali najevo polské vládě, že jsou proti rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Připomínky šly od nás přímo na české ministerstvo životního prostředí. Další lidé pak na ministerstvo posílali formuláře klasickou poštou,“ uvedla Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně.

Připomínky lidí, ale i obecních úřadů a Libereckého kraje, jsou důležité pro vyhodnocení vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. Dokud se polská strana s námitkami nevypořádá, nemůže důl dostat povolení k další těžbě.

„Proto bylo důležité, aby se připomínek sešlo co nejvíc. Každou z nich se totiž Polsko, potažmo vlastník dolu firma PGE, musí zabıvat. Čím víc námitek, tím déle vypořádání bude trvat a bude čas na dojednání kompenzací nebo k oddálení těžby. Obávám se, že úplné zastavení těžby neprosadíme, ale musíme se o to pokusit,“ zmínil hejtman Martin Půta.

K zasílání námitek tak vyzıvali obyvatele Frıdlantska, Hrádecka a Chrastavska i starostové tamních obcí prostřednictvím sociálních sítí. Povolení k těžbě končí Turówu 30. dubna 2020. Poláci ale chtějí těžit ještě dalších 25 let.