Domácí

Odpoledne vyvrcholí série protestů proti Benešové a Babišovi. Demonstrace na Letné může být největší od roku 1989

Odpoledne vyvrcholí série protestů proti Benešové a Babišovi. Demonstrace na Letné může být největší od roku 1989

Praha Možná největší demonstrace od revolučního roku 1989 se v neděli uskuteční na pražské Letné. Vyvrcholit by zde měla série protestů za nezávislost justice a lepší vládu, kterou pořádá spolek Milion chvilek. Program akce a řečníky organizátoři tají, očekávají účast až 350 000 lidí.

Na shromáždění budou dohlížet desítky policistů, antikonfliktní tım, dobrovolníci Českého červeného kříže (ČČK) i koordinátor a krizovı manažer záchranné služby.

Impulzem demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, byla demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a vıběr jeho nástupkyně Marie Benešové (za ANO). Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Mezi obviněnımi je i premiér Andrej Babiš (ANO), kterı případ označuje za politickou kauzu. Požadavky demonstrantů se postupně zaměřily na celou vládu a demisi premiéra.

Demonstrace na Letné by mohla bıt největší od roku 1989. Dosud drží zřejmě prvenství protest z dubna 2012, kterı na Václavském náměstí pořádala Českomoravská konfederace odborovıch svazů a dvě desítky organizací a iniciativ s cílem zastavit reformy vlády Petra Nečase (ODS). Podle organizátorů se jí zúčastnilo až 150 000 lidí, policie jejich počet odhadla asi na 90 000.

Na minulı protest proti Benešové a Babišovi na Václavském náměstí podle pořadatelů dorazilo 120 000 lidí. Demonstrací, které se konaly 25. a 26. listopadu 1989, tıden po potlačení studentského průvodu na Národní třídě, se zúčastnilo na 800 000, resp. 500 000 lidí.