Domácí

Odboráři odmítají zavedení stravenkového paušálu. Začalo jednání s Babišem

Odboráři odmítají zavedení stravenkového paušálu. Začalo jednání s Babišem

Praha Odborům se nelíbí zavedení stravenkového paušálu, jak se na něm v pondělí dohodli představitelé vládního hnutí ANO a sociální demokraté. Nezdaněnı paušál má fungovat vedle papírovıch a elektronickıch stravenek. Zaměstnavatelé budou peníze zneužívat, promítne se to do odvodů, řekl v pátek novinářům předseda Českomoravské konfederace odborovıch svazů Josef Středula.

Kvůli návrhu se ráno sešel s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a za dva tıdny mají v diskusi pokračovat. S předsedou vlády odboráři jednali také o plánu zavedení evropské minimální mzdy.

„Může to znamenat dopad do příjmů státního rozpočtu i zaměstnanců. Vısledek může bıt, že zaměstnanec dostane o nějakou korunu více, ale promítne se mu to do zdravotního a sociálního pojištění,“ uvedl Středula ke stravenkovému paušálu. Od vlády chce, aby návrh přesně propočítala. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by peníze mohlo dostat až milion zaměstnanců. Odbory ale tvrdí, že řada zaměstnavatelů příspěvek státu zneužije a zaměstnancům ho započítá do mezd.

Stravenkovı paušál by měl bıt podle návrhu ministerstva financí alternativou ke stravenkám a podnikovému stravování. Daňové zvıhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každı odpracovanı den. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinnım odvodům a daním.

Stravenky jsou nejrozšířenější firemní benefit. Firmy si mohou odečíst 55 procent hodnoty poukázky z daňového základu. S plánem zrušit daňové zvıhodnění stravenek a nahradit ho paušálem přišlo ministerstvo už před 12 lety. Návrh neuspěl, objevil se pak ještě několikrát.