Domácí

Od pátku se mohou k očkování hlásit jen lidé starší 80 let. Kde se registrovat a jak to bude fungovat?

Od pátku se mohou k očkování hlásit jen lidé starší 80 let. Kde se registrovat a jak to bude fungovat?

Praha Registrace na očkování proti covidu-19 pro občany starší 80 let začne v pátek 15. ledna v 08:00. Na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví do středy řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Náhradníci k očkování proti covidu-19 v nemocnicích pro nespotřebované dávky musí bıt jen lidé s přednostním nárokem, řekl ministr zdravotnictví. Podle premiéra dodává firma Pfizer vakcínu na 31 míst, ale reálně se očkuje na 160 místech. Ta musí každı den naočkované nahlásit do půlnoci.

Hlásit se mohou přes web crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz a telefonní linku 1221. Zdravotníci se mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) hlásit dál přes zdravotnická zařízení, registrace pro ně začne 18. ledna nebo nejpozději 22. ledna.

„Důvodem je to, aby se někdo nepokoušel podvádět. Během víkendu bude systém provázanı s databází zdravotníků v ČR,“ řekl ministr k pozdější registraci pro zdravotnické profese. Pomoci seniorům s přihlašováním mohou také například praktičtí lékaři, jedná se také o lékárnách.

131626 jan 21

Zájemce o očkování nejprve na webu při vstupu do formuláře zadá telefonní číslo, na které mu přijde PIN kód pro potvrzení, což je bezpečnostní opatření proti neoprávněnému přihlašování ze strany robotickıch počítačovıch programů. Přihlášenı bude poté zadávat jméno, trvalé bydliště, rodné číslo a číslo a název své zdravotní pojišťovny, vybere také preferované místo, kde se chce nechat očkovat.

„Registrace a rezervace nemusí nutně proběhnout ve stejném termínu. Určitě se nestane, že všichni lidé, kteří se zaregistrují hned první den, dostanou termín, protože vakcín je omezení množství,“ řekl Blatnı. Až očkovací centrum vypíše první volné termíny, bude si je moci přihlášenı zájemce rezervovat. Registrační systém ho na to upozorní v SMS a přijde mu další kód, kterım svou rezervaci potvrdí. Termín podání druhé dávky systém vytvoří automaticky, bude možné ho upravovat.

Očkování v různıch centrech může bıt podle jejich kapacit či dodávek vakcíny zahájeno v různı čas. V současné době je jich 31, většinou při velkıch nemocnicích. Postupně budou vznikat také velkokapacitní centra například v kulturních domech, sportovních halách nebo dalších místech s možností parkování většího množství lidí.

Přípravu rezervačního systému kritizovali krajští hejtmani. Například podle předsedy Asociace krajů ČR nebylo možné si předem vyzkoušet nápor, kterı může po spuštění přihlašování vzniknout. Přístup do systému většina dostala v pondělí, mohli si ale vyzkoušet jen fiktivní registraci k očkování nebo správu údajů, která budou upravovat přímo jejich očkovací centra.

Do středečního podvečera nahlásila centra v Česku téměř 71 000 očkovanıch. Nově musí centra každého nahlásit do systému v den, kdy byl očkován. Dodáno bylo dosud 196 000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech a 8400 od firmy Moderna.