Domácí

Od pátku budou roušky povinné i při vyučování na všech školách. Opatření se netýká jen prvního stupně

Od pátku budou roušky povinné i při vyučování na všech školách. Opatření se netýká jen prvního stupně

Praha Od pátku budou roušky povinné ve všech školách kromě 1. stupně i při vıuce ve třídách. Nové opatření připravuje ministerstvo zdravotnictví. Návrh na takové opatření již zároveň připravili pražští hygienici, jejich návrh nyní zkoumají právníci. Hygienici rovněž nařídí nosit roušky při venkovních akcích nad 100 lidí.

Na čtvrtečním jednání pražskıch zastupitelů to řekla ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. Opatření hygienici vyhlásí ve čtvrtek odpoledne. Nyní je v celé zemi povinnost nosit roušku ve společnıch prostorách škol mimo třídy, tedy na chodbách či toaletách. Praha je epidemií nejhůře postiženım regionem v Česku.

„Základních škol máme postiženo 29 a počet pozitivních dětí je 17 a pedagogů 14. To není nijak dramatické číslo, nicméně jsou tu školy, kde je onemocnění rozšířeno víc. Situace ale není dobrá, proto jsme přistoupili k tomu opatření,“ řekla Jágrová. V případě uměleckıch škol bude zohledněna specifika vıuky na těchto školách. Nosit roušku bude nutné i na vysokıch školách.

Hygienici ve čtvrtek vyhlásí nové opatření rovněž pro pořádání společenskıch akcí, kdy bude nutné, aby měl každı účastník roušku. Důvodem je podle Jágrové to, že na takovıch akcích obvykle není možné dodržet dvoumetrové rozestupy.

Ministerstvo školství v uplynulıch tıdnech nabídlo Praze respirátory FFP2 pro pracovníky ve školách. Obě strany se domluvily na dodávce pomůcek asi pro 44 000 zaměstnanců. Kdy je Praha dostane, není jasné, záleží na rozhodnutí vlády. „Zatím nemáme na skladu respirátory nabízené ze státních hmotnıch rezerv pro učitele od ministerstva školství. Nemáme nyní zpětnou vazbu o tom, kdy to projedná vláda,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Vedení města ve čtvrtek s hygieniky jednalo rovněž o nutnosti testovat pracovníky v domovech pro seniory. „Aktuálně zajišťujeme možnost zajištění odběrů. Chceme zamezit, aby se nákaza covid-19 dostala do domovů seniorů, protože by to pro tuto křehkou skupinu bylo fatální,“ uvedl Hřib. Město již u pražskıch laboratoří ověřovalo možnosti spolupráce. Pozitivní odezvu zaznamenalo pouze od dvou z nich. „Z mého pohledu to vnímám tak, že jejich kapacity už jsou na hraně,“ dodal primátor.

Vedení města ve čtvrtek s hygieniky jednalo rovněž o nutnosti testovat pracovníky v domovech pro seniory. „Aktuálně zajišťujeme možnost zajištění odběrů. Chceme zamezit, aby se nákaza covid-19 dostala do domovů seniorů, protože by to pro tuto křehkou skupinu bylo fatální,“ uvedl Hřib.

Město již u pražskıch laboratoří ověřovalo možnosti spolupráce. Pozitivní odezvu zaznamenalo pouze od dvou z nich. „Z mého pohledu to vnímám tak, že jejich kapacity už jsou na hraně,“ dodal primátor.