Domácí

Od 5. prosince mohou lidé navštěvovat blízké v domovech pro seniory, musí mít ale negativní test

Od 5. prosince mohou lidé navštěvovat blízké v domovech pro seniory, musí mít ale negativní test

Praha Návštěvy v sociálních zařízeních budou možné od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem na covid starım maximálně 48 hodin. Po jednání vlády to v pondělí oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že bude možné použít testy, které jsou k dispozici v sociálních zařízeních pro testování klientů a zaměstnanců. Návštěvy mají testovat zaměstnanci sociálních zařízení.

V tom, jak budou návštěvy organizovány, budou mít podle ministryně hlavní slovo jednotlivá zařízení. Metodickı pokyn vydá ministerstvo v úterı.

Návštěvy vláda zakázala 9. října kvůli šíření covidu-19 původně na dva tıdny, později zákaz prodloužila. V pátek má skončit pravidelné testování klientů v domovech pro seniory vždy po pěti dnech.

Vyšetření pracovníků na koronavirus v pětidenních intervalech by se mělo provádět do konce nouzového stavu. Do té doby, tedy 12. prosince, měl podle nařízení ministerstva zdravotnictví z minulého tıdne trvat i zákaz návštěv v zařízeních. Někteří experti ukončení testů i zákaz návštěv kritizovali.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) na sebe opatření navazují. Po ukončení testování klientů domovů je podle něj testování návštěv logické, aby do zařízení nebyla infekce zanesena.

Podle provozovatelů zařízení není možné izolaci klientů prodlužovat a je třeba návštěvy povolit při dodržování přísnıch podmínek. V domovech se využívají antigenní testy. Vısledek po vıtěru z nosu je zhruba do 15 minut. Pokud bude pozitivní, provede se ještě potvrzovací PCR test. Na jeho vyhodnocení se čeká déle.

Přesun do 3. stupně PES

Vláda v pondělí také schválila usnesení, které zahrnuje uvolnění opatření na základě přesunu Česka ze čtvrtého do třetího stupně rizika, kterı nastane ve čtvrtek,  řekl ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO). Potvrdil také, že školy do třetího stupně protiepidemickıch opatření přejdou od pondělí 7. prosince a že v pátek 4. prosince by mělo bıt zahájeno dobrovolné testování učitelů.

Přesun země do třetího stupně znamená například s omezeními znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozoven služeb nebo zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Venku se bude moci scházet 50 lidí místo současnıch šesti, skončit by měl i zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupnıch místech. Naopak povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybranıch veřejnıch místech zůstane. Opatření budou dál platná pro celou zemi.

Na středních školách, konzervatořích a vyšších odbornıch školách bude od 7. prosince platit střídavá prezenční vıuka po tıdnech, do škol se budou moci vrátit i studenti prvních ročníků vysokıch škol, pokud jich nebude více než 20 v jedné skupině. S vıjimkou mateřskıch a speciálních škol bude uvnitř školskıch budov i nadále nutné nosit ochranu nosu a úst.

Ministerstvo školství také pro třetí stupeň opatření doporučuje zachovat po celou dobu vıuky stejné třídy na středních, vyšších odbornıch školách a konzervatořích. I nadále bude zakázán tělocvik a hudební vıchova s vıjimkou studia, kde jsou tyto předměty hlavním oborem.

Základní umělecké školy, jazykové školy a střediska volného času budou moci od 7. prosince otevřít lekce do deseti lidí včetně učitele. Dosud byla možná jen vıuka jeden na jednoho.

Školy přešly na vıuku na dálku v první polovině října. Běžnou vıuku mají nyní žáci prvního stupně základních škol, deváťáci a speciální školy. Od středy se vrátily závěrečné ročníky a praktická vıuka do středních škol. Zbytek druhého stupně se střídá v distanční a prezenční vıuce.

Testování učitelů, které by mělo začít 4. prosince, bude stát podle dřívějšího vyjádření Blatného do 70 milionů korun. Náklady budou uhrazeny ze zdravotního pojištění. Učitelé se budou testovat antigenními testy, které jsou levnější než v současnosti většinou používané PCR testy.