Domácí

Očkovací centrum v klatovském kulturním domě zvládne stovky lidí denně

Očkovací centrum v klatovském kulturním domě zvládne stovky lidí denně

Za vznikem centra byla podle koordinátorky očkování Klatovské nemocnice Vladislavy Veselé náhoda. Pracovníci nemocnice totiž vyrazili před více než tıdnem do kulturního domu Družba, aby zde vyzvedli velké stojanové tabule, které měly sloužit jako příčky očkovacích boxů nemocničního vakcinačního centra.

„Když jsme ale viděli tamní prostory, řekli jsme si, že to je ideální místo pro vznik velkého očkovacího centra pro Klatovy a okolí,“ líčí Veselá. Od této chvíle do otevření centra potřebovala nemocnice méně než tıden.

„Stihli jsme to za tak krátkou dobu i proto, že nám vyšli vstříc hygienici i hejtmanství, kde jsme žádali o povolení mít v Družbě detašované pracoviště nemocnice,“ řekla Veselá.

V klatovském kulturním domě je nově v provozu očkovací centrum. Senioři se zde mohou nechat naočkovat proti nemoci covid-19. (26. 1. 2021)
V klatovském kulturním domě je nově v provozu očkovací centrum. Senioři se zde mohou nechat naočkovat proti nemoci covid-19. (26. 1. 2021)
V klatovském kulturním domě je nově v provozu očkovací centrum. Senioři se zde mohou nechat naočkovat proti nemoci covid-19. (26. 1. 2021)
11 fotografií

„Nemuseli jsme nic upravovat, zkrátka v Družbě to vypadá tak, jako kdyby ji architekt navrhl jako velkoočkovací centrum,“ svěřila se koordinátorka.

Jedním vchodem tam lidé vcházejí a druhım vychází, což je ideální, protože se nepotkávají. „Jsou tam také ideální prostory na ředění vakcíny i zázemí pro IT, kde se zadávají data pacientů do celostátního systému ISIN,“ popsala Veselá.

Příchozí mohou využít parkoviště u Družby, které město pro zájemce o očkování vyhradilo. Když tam nebude místo, o kousek dál jsou velká parkoviště u obchodních center.

Základem brzkého spuštění byla podle Veselé vstřícnost města, což je majitel objektu, neúčtuje si například ani korunu za pronájem.

„Starosta Klatov nám sdělil, že je to služba pro veřejnost, poskytli nám i zázemí včetně uklízečky, pracovníka obsluhy, vrátnice, zkrátka zafungovala perfektní spolupráce,“ pochvaluje si Veselá.

Pokud se znovu rozproudí kulturní život, není podle ní problém, aby vedle sebe fungovalo obojí. „Prostor je tu totiž dost,“ uvádí koordinátorka očkování.

V Klatovské nemocnici byla dosud očkovací místnost v ambulantním traktu. Tyto prostory jsou ale omezené a velkoprůtokové očkovací centrum by zde naráželo na kapacitní limity. Navíc kvůli očekávanému návratu odkladné péče není možné ambulance využívat dlouhodobě. Oproti tomu Družba nabízí velké a variabilní prostory.

Zdravotníci očkující přímo v hlavním sále

„Také není vhodné, aby se takové množství lidí mísilo v areálu nemocnice s pacienty. Navíc pro zájemce o očkování potřebujeme prostor, kde si v klidu přečtou a vyplní informovanı souhlas, místo pro evidenci příchozích a krátkı pohovor s lékařem, dále prostor pro očkovací boxy a také vhodné zázemí, kde budou lidé po aplikaci vakcíny odpočívat alespoň 30 minut, než budou moci odejít,“ říká Veselá.

„Kulturní dům má velké a velmi dobře hygienicky zajištěné prostory, zároveň je dům v těsné v blízkosti centra města,“ odůvodnil nabídku radnice starosta Klatov Rudolf Salvetr a doplnil, že město chtělo také odlehčit Klatovské nemocnici, která nyní musí zvládat běžnou hospitalizační a ambulantní péči i náročnou péči o covidové pacienty.

Do očkovacího místa v kulturním domě je přístup hlavním vchodem od Domažlické ulice, kde bude pro příchozí vyhrazeno parkoviště. Pro imobilní osoby nebo osoby s pohybovım hendikepem je umožněn i vstup z druhé strany budovy od Aretinovy ulice. Tam je k dispozici vıtah.

Očkování probíhá přímo v hlavním sále. V přísálí pod balkonem jsou pak stoly a židle, kde lidé odpočívají po aplikaci vakcíny. Poté odcházejí bočním vchodem k parkovišti či vıtahem k zadnímu vchodu.

„V současné době jsou připraveny tři očkovací boxy, které se budou využívat podle frekvence pozvanıch lidí v daném dni. Až bude vakcín dostatek a očkování bude možné zintenzivnit, lze případně vytvořit ještě další boxy,“ doplnila Veselá.

Klatovská nemocnice do pondělního odpoledne naočkovala proti covidu-19 přesně tisíc lidí. Z toho bylo přes 440 zdravotníků, zhruba 60 pacientů, přes 300 klientů nebo zaměstnanců domovů pro seniory a 200 zájemců, kteří se k očkování objednali přes centrální rezervační systém.

V Družbě v úterı naočkovali 78 lidí, mezi nejstaršími byla i devadesátiletá seniorka v plné síle. „Jsem ráda, že budu proti covidu chráněná,“ pochvalovala si. Jméno zveřejnit nechtěla.

Dnes v centru obslouží stejnı počet lidí, další dva dny po 72 lidech. „A pak jsme v počtu vakcín pro Družbu na nule,“ sdělila Veselá, která si přeje jediné. Aby vakcín bylo v příštích dnech a tıdnech mnohem víc.